Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie na renowację 31 zabytków związanych z polską historią w ramach programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”. Wśród beneficjantów jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która będzie pracowała w Żółkwi i we Lwowie, informuje Rzeczpospolita.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie na renowację 31 zabytków związanych z polską historią w ramach programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”. Jak informuje Rzeczpospolita jednym z beneficjentów jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która od wielu lat zajmuje pracuje nad zachowaniem zabytków polskiej kultury.
Fundacja po raz dziesiąty przeprowadzi remonty w kolegiacie św. Trójcy w Ołyce, uznawanej za perłę Wołynia. Prezes dr Michał Laszczkowski powiedział dla Rzeczpospolitej, że wskutek działań wojennych i mobilizacji osób pracujących przy konserwacji, zmieniona została kolejność realizowanych prac. Obecnie większość z nich toczy się w pracowniach konserwatorskich na terenie Ukrainy. Renowacji poddano złocone rozety sklepienia, figury apostołów oraz alabastrowe płaskorzeźby aniołów.
Ponadto we Lwowie wspólnie z Towarzystwem Tradycji Akademickiej Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przeprowadzi konserwację nagrobków na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Dr Laszczkowski zaznacza, że pilnych prac wymagają m.in. pomniki rodziny Onyszkiewiczów i ks. Franciszka Ksawerego Puszeta. Odnowiona zostanie także rzeźba Chrystusa na grobie Świętego Zygmunta Gorazdowskiego.
Czytaj: Rz: pomimo wojny Polska ratuje polskie zabytki na Ukrainie
Renowację przejdzie także kaplica Fredrów w Kościele pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej, gdzie większość prac zostanie skupiona na epitafiach braci Aleksandra Fredry – Edwarda i Henryka.
Jak informuje Rzeczpospolita, w tym roku pierwszy raz od 30 lat dofinansowania nie otrzymał projekt renowacji Kolegiaty Świętego Wawrzyńca w Żółkwi, natomiast otrzymał je projekt renowacji XVII-wiecznej głównej bramy wejściowej na terenie dawnego Kościoła Dominikanów w Żółkwi, w którym znajdują się odnowione już epitafia Teofili i Marka Sobieskich, czyli matki i brata króla Jana III oraz elewacja budynku dawnej elektrowni przy ul. Doroszenka, z secesyjną płaskorzeźbą i polskim napisem. Prace konserwatorskie kontynuowane będą także na cmentarzu w Złoczowie.
Czytaj: Powstał 5-letni plan renowacji zabytków Ołyki
rp.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!