Sieć dystrybucyjna i kilka elektrowni wodnych Tauron zostało zalanych. Ponad 60 tys. odbiorców w godzinach porannych pozostało bez zasilania.
Powódź uderzyła w sieci dystrybucyjne, elektrownie wodne, infrastrukturę oświetleniową i w niewielkim zakresie w infrastrukturę ciepłowniczą. Pełna skala zniszczeń zostanie oszacowana po obniżeniu poziomu wody. Województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie oraz małopolskie to obszar działalności Tauronu w dystrybucji energii.
Miejscowości, w których zniszczeniu uległy elektrownie wodne: Ławica, Opolnica, Wrzeszczyn, Nysa, Włodzice, Olszna. Obiekty te nie działają. Elektrownie węglowe spółki na Śląsku funkcjonują bez problemów.
Tauron zapewnia, że zmobilizował wszystkie siły, żeby przywrócić zasilanie tak szybko, jak to tylko możliwe – „Przy sieciach elektroenergetycznych pracują wszyscy nasi pracownicy, korzystamy także ze wsparcia firm zewnętrznych. Priorytetem jest bezpieczeństwo. Relokujemy także fachowców i specjalistyczny sprzęt z terenów, które nie zostały dotknięte powodzią” – wyjaśnia Grzegorz Lot, prezes Taurona.
Najtrudniejsza sytuacja jest na terenie oddziałów firmy: Wałbrzych, Opole oraz Jelenia Góra. W części miejscowości, gdzie pogoda się poprawiła, po opadnięciu wody służby rozpoczęły przywracanie zasilania.
W poniedziałek przy naprawie sieci elektroenergetycznych na terenach dotkniętych powodzią pracuje 700 pracowników Tauron Dystrybucja oraz zespoły z firm zewnętrznych.
Powódź najbardziej dotknęła południową i zachodnią część Polski. Z województwa dolnośląskiego ewakuowano 3 tys. osób, w tym 1600 osób z Kłodzka, które doznało jednych z największych zniszczeń. Na ten moment w powiecie kłodzkim od prądu odciętych jest 17 tysięcy mieszkańców. W wielu miejscach doszło też do utraty łączności.
W niedzielę wieczorem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała, że w poniedziałek o godzinie 9 odbędzie się nadzwyczaj posiedzenie rządu. Chodzi o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Tego samego dnia w Katowicach odbył się sztab kryzysowy. Uczestniczyli w nim: szef MSWiA Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda śląski Marek Wójcik, komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach st. bryg. Wojciech Kruczek oraz przedstawiciele służb i wojska.
Kresy.pl/Tauron
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!