Premier Donald Tusk ogłosił w poniedziałek wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w dotkniętych powodzią regionach Polski.

Trwa powódź na południu i zachodzie Polski. W poniedziałek Rada Ministrów zdecydowała na nadzwyczajnym posiedzeniu o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w Polsce – poinformował Donald Tusk podczas konferencji prasowej. Szef rządu przekazał, że szczegóły dotyczące terenów objętych stanem klęski żywiołowej wyjawi we Wrocławiu, ponieważ sytuacja jest dynamiczna i cały czas trwają konsultacje z samorządami.

“We Wrocławiu będziemy podawać szczegółowe dane, ponieważ w ostatniej chwili trzeba było jeden z powiatów, powiat lwówecki, dołożyć do listy powiatów objętych stanem klęski żywiołowej. Będziemy w trybie obiegowym – bo to wymaga decyzji całego rządu – natychmiast reagować, kiedy jakaś kolejna gmina lub powiat będą wymagały takiego specjalnego rozstrzygnięcia” – wskazał premier.

Tusk zadeklarował, że na doraźną pomoc dla poszkodowanych przeznaczona zostanie kwota miliarda złotych.

“Minister finansów zapewnił mnie, że środków na pomoc bezpośrednią i długofalową nie zabraknie” – oświadczył szef rządu. Jak dodał, każdy dotknięty powodzią, podtopieniami, czy stratami materialnymi, będzie mógł zgłosić się po pomoc do władz gminy gdzie mieszka.

“Właściwie od ręki po zatwierdzeniu przez wójta, burmistrza czy prezydenta otrzyma 8 tys. zł  plus 2 tys. zł natychmiastowej i bezzwrotnej pomocy” – kontynuował.

Zadeklarował, że to jedynie doraźna forma pomocy, a każdy kto zmaga się z większymi problemami m.in. zniszczeniem domu może liczyć na 100 tys. zł zapomogi.

“To nie jest pożyczka. To bezzwrotna pomoc finansowa. Jeśli chodzi o odbudowę budynków mieszkalnych będzie to 200 tys. złotych” – powiedział.

Szef rządu oświadczył, że intencją rządu nie “jest ograniczenie praw obywatelskich”, a wszystkie służby będą “z delikatnością” korzystały z dodatkowych uprawnień.

“Będę dzisiaj rozmawiał z Premierami państw dotkniętych powodzią – Słowacją, Czechami, Austrią. Wspólnie będziemy skłaniali UE do finansowania szkód, jakie powstały w skutek powodzi. Są do tego specjalne narzędzia” – zapowiedział premier.

Stan klęski żywiołowej to jeden ze stanów nadzwyczajnych. Jest wprowadzany przez Radę Ministrów na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy, jeśli sytuacja w kraju tego wymaga. Może zostać wprowadzony na maksymalny możliwy termin 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Opisywany wcześniej przez media projekt rozporządzenia zakładał, że stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gmin na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

W opisie projektu wskazano, że miejsca te zostaną wybrane na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.

“W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej będą obowiązywały następujące – wyłącznie niezbędne – rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się” – wskazano w opisie rozporządzenia.

Czytaj także: Minister zapowiedziała “niskooprocentowane pożyczki” na likwidację skutków powodzi. Oburzenie w sieci

wydarzenia.interia.pl / wnp.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply