Dwóch domniemanych wieloletnich rosyjskich szpiegów zatrzymały jeszcze w 2021 roku łotewska Państwowa Służba Bezpieczeństwa i Służba Wywiadu Wojskowego i Bezpieczeństwa.

Jak podaje portal Delfi, na Łotwie zatrzymano dwie osoby podejrzane o wieloletnią współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym i przekazywanie Rosjanom informacji niejawnych. Poinformowała o tym we wtorek łotewska Państwowa Służba Bezpieczeństwa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zatrzymań dokonała jeszcze w 2021 roku w ramach dwóch osobnych spraw karnych Państwowa Służba Bezpieczeństwa wraz ze Służbą Wywiadu Wojskowego i Bezpieczeństwa, ale poinformowano o nich dopiero teraz.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby spotykały się z przedstawicielami rosyjskiego wywiadu wojskowego na terenie Federacji Rosyjskiej. Osoby te mają status podejrzanych o szpiegostwo i są aresztowane.

Pierwszy z podejrzanych wykorzystywał kontakty uzyskane w toku działalności zawodowej w celu pozyskiwania, analizowania i przekazywania rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu informacji o zdolnościach bojowych, procedurach, planach i ćwiczeniach sił zbrojnych, zakupach obronnych oraz o kontyngencie NATO na terytorium Łotwy. W wyniku czynności procesowych uzyskano „znaczną ilość dowodów”, w tym dokumenty i nośniki informacji.

30 grudnia ubiegłego roku Służba Bezpieczeństwa Państwa przekazała prokuraturze materiały tej sprawy karnej z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego przeciwko podejrzanemu.

W drugiej sprawie karnej również zachodzi podejrzenie wieloletniej współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym poprzez dostarczanie mu informacji mających związek z interesami wojskowymi Rosji.

Przypomnijmy, że w czerwcu ub. roku łotewski parlament uchylił immunitet deputowanemu Janisowi Adamsonsowi, w połowie lat 90. XX w. szefowi MSW, a sąd nakazał go aresztować. Polityk jest podejrzewany o szpiegowanie na rzecz Rosji w minionych kilku latach. Adamson wyszedł z aresztu 5 stycznia br. za kaucją w wysokości 30 tys. euro.

Kresy.pl / rus.delfi.lv / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz