Ryga jest gotowa pomóc Białorusi w sprowadzeniu ropy naftowej po tym, jak Moskwa zakręciła Mińskowi naftowy kurek.

Przedstawicielka departamentu komunikacji ministerstwa transportu Łotwy Iveta Kancēna powiedziała w piątek, że w obliczu zawieszenia dostaw ropy z Rosji na Białoruś, Ryga może wyświadczyć Mińskowi usługi w zakresie przeładunku, magazynowania i transportu tego surowca – podaje agencja TASS.

Łotewska urzędniczka wskazała, że Łotwa przystąpi do świadczenia tych usług, gdy tylko pojawi się taka potrzeba ze strony Białorusi.

Iveta Kancēna zauważyła, że warunki takiej współpracy były wcześniej omawiane ze stroną białoruską.

Jak podały w piątek rosyjskie agencje informacyjne, białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku nie otrzymują ropy naftowej z Rosji od 1 stycznia br. Jest to wynik wygaśnięcia w dniu 31 grudnia 2019 roku umowy dotyczącej dostaw ropy naftowej z Rosji na Białoruś. Negocjacje w sprawie podpisania nowej umowy wciąż nie zostały zakończone.

Dwie białoruskie rafinerie wciąż pracują, wykorzystując zapasy surowca zgromadzone w grudniu, ale ich wydajność została zredukowana do minimalnego, technologicznie dopuszczalnego poziomu. Jednocześnie w celu zabezpieczenia potrzeb wewnętrznych Białoruś wstrzymała eksport paliw wytwarzanych w jej rafineriach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, wedle słów prezydenta Aleksandra Łukaszenki Białoruś ma możliwość sprowadzania  ropy naftowej drogą kolejową z portów na Bałtyku. Jednak we wrześniu ub. roku Łukaszenko mówił, iż najbardziej opłacalnym wariantem jest rewers ropy z Polski poprzez rurociąg Przyjaźń.

Kresy.pl / mk.ru / nn.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz