Łotwa będzie co roku przekazywac Ukrainie pomoc wojskową o łącznej wysokości 0,25 proc. Produktu Krajowego Brutto tego niewielkiego państwa bałtyckiego.

Łotwa zobowiązała się do wspierania Ukrainy w ten sposób przez następna 10 lat. Dodatkowo ma jej także zapewniąc wsparcie w zakresie cyberobrony, usuwania min i technologii dronów, podał w czwartek ukraiński portal Korrespondent.net. Takie warunki zawiera porozumienia o bezpieczeństwo, jakie zostało właśnie podpisane między Kijowem a Rygą, jak poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Wraz z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem właśnie podpisaliśmy dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie między naszymi krajami” – przekazał Zełenski. Uznał on, że pomoc zagwarantowana przez Łotwę ułatwi Ukrainie drogę do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

“Dziękuję braterskiej Łotwie! Właśnie takiej konkretności i przewidywalności potrzebuje nasza walka o wolność i niepodległość” – skomentował ukraiński prezydent.

Korrespondent.net przypomniał, że w lipcu 2023 roku na szczycie NATO w Wilnie państwa G7 przyjęły deklarację, która przewiduje długoterminowe wsparcie Ukrainy w obszarze bezpieczeństwa i ekonomii. Pod deklaracją tą podpisały się już 32 państwa. Na dzień dzisiejszy Ukraina zawarła już dziewięć dwustronnych umów dotyczących bezpieczeństwa: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią i w czwartek z Łotwą.

Łotwa okazała się jeszcze hojniejsza od Estonii, która w styczniu zadeklarowała przekazywanie Ukrainie wsparcia wartego 0,25 proc. PKB tego kraju przez okres czterech lat. W zeszłym roku to Estonia była liderem wsparcia dla Ukrainy proporcjonalnie do potencjału ekonomicznego.

Jeszcze rok temu Łotwysze ogłosili, że przekażą Ukrainie wszystkie ręczne zestawy przeciwlotnicze Stinger, jakie posiadają. Łotwa wysłała do tego kraju nawet samochody cywilne skonfiskowane zgodnie z prawem pijanym kierowcom.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply