Najnowszy sondaż sympatii na Litwie wskazuje, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin przekroczyłaby próg wyborczy.

Polski portal na  Litwie L24.lt przytacza wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Spinter tyrimai w sprawie sympatii partyjnych mieszkańców tego kraju. Potwierdza on stabilną pozycję partii reprezentującej naszych rodaków na Litwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według sondażu najpopularniejszą partią na Litwie był Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci na który we wrześniu chciało oddać głos 25,5% wszystkich zdecydowanych wyborców. Niewiele mniej uzyskała obecna partia rządząca Litewski Związek Rolników i Zielonych – 24,3%. Główna partia opozycyjna zyskała w ciągu miesiąca 1,9 punktów procentowych, a główna partia koalicji 2,4 punktów procentowych.

Trzecia siła zdecydowanie ustępuje dwóm głównym partiom – Prawo i Porządek poparło 9,6% respondentów, o 1,5 punktów procentowych mniej niż miesiąc wcześniej. Litewska Partia Socjaldemokratyczna uzyskała 7,2% poparcia, co oznacza spadek o 0,8 punktu procentowego. Osłabła także Partia Pracy której poparcie spadło o 0,6 punktu procentowego do 6,2%.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzina uzyskała 6% poparcia, a więc o 0,9% punktu procentowego więcej niż miesiąc wcześniej. Taki sam wynik osiągnął Ruch Liberalny Republiki Litewskiej zyskując 0,7% punktu procentowego. Oznacza to, że polska partia przekroczyłaby próg wyborczy a więc mogłaby wprowadzić do litewskiego Sejmu swoich reprezentantów nie tylko w jednomandatowych okręgach wyborczych, ale także z listy krajowej. Próg wyborczy przekroczyła jeszcze Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy, będąca drugą partią koalicji rządzącej obecnie Litwą, którą wybrało 5,9% respondentów (spadek o 0,3 punktu procentowego). Progu nie przekroczyła natomiast Partia Centrum w szeregach której znajdują się litewscy nacjonaliści, którą poparło tylko 4% badanych. To spadek o 2,2 punkty procentowe. Inne partie wskazało 5,3% respondentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

12 października Rada Naczelna AWPL-ZChR wybrała też swoich kandydatów na merów rejonu wileńskiego i rejonu solecznickiego, czyli jedynych rejonów Litwy, w których Polacy stanowią większość mieszkańców i w których polska partia rządzi od lat. W przyszłorocznych wyborach wystartują dotychczasowy mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz i dotychczasowa mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Czytaj także: Polacy Wileńszczyzny oskarżają „Gazetę Polską”

l24.lt/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. anka
    anka :

    Polska partia, która nigdy nie była zamieszana w żaden korupcyjny skandal, zasługuje na szacunek.
    Podobnie jak jej konsekwentne zabieganie o lustrację na Litwie. A trzeba to zrobić, bo pojawiły się doniesienia o skandalicznej przeszłości niejakiego Czesława Okińczyca, który jest na Litwie określany mianem Michnika-BIS, a którego nazwisko figuruje na liście współpracowników KGB opublikowanej przez niezależne media. Oto tego Okińczyca mocno popierają i finansują jego prywatne biznesy ludzie obecnej władzy, fundacja z Falkowskim i Przełomiec, senat z marszałkiem Karczewskim (Senat ma ustawową pieczę nad Polonią). To jest niedopuszczalne, żeby instytucje państwa polskiego wspierały takie osoby i ich działania, nakierowane na osłabianie polskiej jedności i organizacji polskich na Litwie.