Najnowszy sondaż sympatii na Litwie wskazuje, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin przekroczyłaby próg wyborczy.

Polski portal na  Litwie L24.lt przytacza wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Spinter tyrimai w sprawie sympatii partyjnych mieszkańców tego kraju. Potwierdza on stabilną pozycję partii reprezentującej naszych rodaków na Litwie.

Według sondażu najpopularniejszą partią na Litwie był Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci na który we wrześniu chciało oddać głos 25,5% wszystkich zdecydowanych wyborców. Niewiele mniej uzyskała obecna partia rządząca Litewski Związek Rolników i Zielonych – 24,3%. Główna partia opozycyjna zyskała w ciągu miesiąca 1,9 punktów procentowych, a główna partia koalicji 2,4 punktów procentowych.

Trzecia siła zdecydowanie ustępuje dwóm głównym partiom – Prawo i Porządek poparło 9,6% respondentów, o 1,5 punktów procentowych mniej niż miesiąc wcześniej. Litewska Partia Socjaldemokratyczna uzyskała 7,2% poparcia, co oznacza spadek o 0,8 punktu procentowego. Osłabła także Partia Pracy której poparcie spadło o 0,6 punktu procentowego do 6,2%.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzina uzyskała 6% poparcia, a więc o 0,9% punktu procentowego więcej niż miesiąc wcześniej. Taki sam wynik osiągnął Ruch Liberalny Republiki Litewskiej zyskując 0,7% punktu procentowego. Oznacza to, że polska partia przekroczyłaby próg wyborczy a więc mogłaby wprowadzić do litewskiego Sejmu swoich reprezentantów nie tylko w jednomandatowych okręgach wyborczych, ale także z listy krajowej. Próg wyborczy przekroczyła jeszcze Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy, będąca drugą partią koalicji rządzącej obecnie Litwą, którą wybrało 5,9% respondentów (spadek o 0,3 punktu procentowego). Progu nie przekroczyła natomiast Partia Centrum w szeregach której znajdują się litewscy nacjonaliści, którą poparło tylko 4% badanych. To spadek o 2,2 punkty procentowe. Inne partie wskazało 5,3% respondentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

12 października Rada Naczelna AWPL-ZChR wybrała też swoich kandydatów na merów rejonu wileńskiego i rejonu solecznickiego, czyli jedynych rejonów Litwy, w których Polacy stanowią większość mieszkańców i w których polska partia rządzi od lat. W przyszłorocznych wyborach wystartują dotychczasowy mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz i dotychczasowa mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Czytaj także: Polacy Wileńszczyzny oskarżają “Gazetę Polską”

l24.lt/kresy.pl

 

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. wilenski
  wilenski :

  Te wyniki oczywiście cieszą, bo pokazują stabilne i wysokie poparcie dla AWPL-ZCHR. Dobrą wiadomością jest też informacja, że nasi merowie, osoby sprawdzone i pewną ręką prowadzące samorządy, będą kandydowali w przyszłym roku.

 2. anka
  anka :

  Polska partia, która nigdy nie była zamieszana w żaden korupcyjny skandal, zasługuje na szacunek.
  Podobnie jak jej konsekwentne zabieganie o lustrację na Litwie. A trzeba to zrobić, bo pojawiły się doniesienia o skandalicznej przeszłości niejakiego Czesława Okińczyca, który jest na Litwie określany mianem Michnika-BIS, a którego nazwisko figuruje na liście współpracowników KGB opublikowanej przez niezależne media. Oto tego Okińczyca mocno popierają i finansują jego prywatne biznesy ludzie obecnej władzy, fundacja z Falkowskim i Przełomiec, senat z marszałkiem Karczewskim (Senat ma ustawową pieczę nad Polonią). To jest niedopuszczalne, żeby instytucje państwa polskiego wspierały takie osoby i ich działania, nakierowane na osłabianie polskiej jedności i organizacji polskich na Litwie.

 3. mariusz67
  mariusz67 :

  Brawo AWPL-ZCHR!
  Pod kierunkiem Waldemara Tomaszewskiego polska partia bardzo się zjednoczyła, wzmocniła i ma naprawdę solidne poparcie w społeczeństwie. Jest popierana nie tylko przez Polaków i inne mniejszości narodowe, ale też przez część wspólnoty litewskiej.

 4. Gaetano
  Gaetano :

  Można tylko pozazdrościć Polakom na Litwie, że macie tak rozsądnego przywódcę; oby taki objawił się i w macierzy, niszcząc podziały i jednocząc. Z pewnością zwracacie też uwagę na oddzielenie ziarna od plew na listach wyborczych.