Litwa rozważa „podzielenie się” nielegalnymi imigrantami z innymi państwami UE

Rząd Litwy rozważa zwrócenie się do innych krajów UE o przyjęcie nielegalnych imigrantów na czas rozpatrywania ich wniosków o status uchodźcy.

Premier Litwy Ingrida Šimonytė powiedziała, że ​​litewski rząd rozważa zwrócenie się do innych krajów UE o przyjęcie nielegalnych imigrantów, którzy w ostatnim czasie napłynęli na Litwę. Migranci mieliby przebywać w tych krajach do czasu rozpatrzenia ich wniosków o status uchodźcy. Według Šimonytė Litwa zwróci się z taką prośbą, jeśli sytuacja będzie „trudna do opanowania” – podał w poniedziałek portal Delfi.

„Rozmawia się o takiej opcji, ale nadal nie mogę powiedzieć, kiedy wystąpimy z takim wnioskiem. Jeśli sytuacja stanie się trudna do opanowania, to oczywiście poprosimy o taką pomoc” – powiedziała w poniedziałek Šimonytė po spotkaniu z komisarz UE ds. wewnętrznych Ylvą Johansson.

Johansson zadeklarowała, że UE zrobi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc Litwie rozwiązać ten kryzys.

Według Johansson obecnie najważniejsze jest powstrzymanie nielegalnego napływu migrantów na Litwę i odsyłanie tych ludzi z powrotem.

„My jako Komisja Europejska mamy umowy międzynarodowe, umowy prawne z krajami trzecimi i powinniśmy wykorzystać wszystkie swoje uprawnienia, aby zapewnić przestrzeganie tych umów” – uważa europejska komisarz.

Jak podawaliśmy w niedzielę, napływ nielegalnych imigrantów na Litwę z terytorium Białorusi nie maleje. Według danych z 1 sierpnia od początku roku na Litwę napłynęło już nielegalnie 3545 osób, to jest około 43 razy więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to służba graniczna wykryła tylko 81 takich przypadków. Wśród zatrzymanych na Litwie nielegalnych migrantów zdecydowanie dominują obywatele Iraku, których ujęto 2299. Pozostali pochodzą głównie z Kongo, Kamerunu, Syrii, Rosji, Iranu, Gwinei, Afganistanu.

Sposób, w jaki władze Litwy zarządzają kryzysem migracyjnym, doprowadził już do ich konfliktu z mieszkańcami rejonu solecznickiego, wśród których 78 proc. stanowią Polacy. Władze Litwy chcą lokować nielegalnych imigrantów w prowizorycznych ośrodkach organizowanych na Wileńszczyźnie, w miejscach zwartego zamieszkiwania Polaków – Dziewieniszkach, Rudnikach w rejonie solecznickim i Miednikach Królewskich w rejonie wileńskim.

Kresy.pl / delfi.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz