Talibowie atakują trzy prowincjonalne stolice

Oddziały talibów wkroczyły już do drugiego i trzeciego do wielkości miasta Afganistanu. Toczą też walki w stolicy regionu Helmand.

Agencja informacyjna TOLO News napisała w poniedziałek o piątym dniu intensywnych walk w Laszkargahu, stolicy południowo-zachodniej prowincji Helmand. Walki doprowadziły do ucieczki mieszkańców z niektórych części miasta. Rano afgańskie i amerykańskie samoloty przeprowadziły nalot na pozycje talibów. Zginęło co najmniej siedmiu z nich, twierdzi afgańskie Ministerstwo Obrony. Jednak na skutek bombardowań cierpią także cywile.

Według informacji parlamentarzystów oblężone zostały miejska komenda policji oraz więzienie. Front walki zbliża się do siedziby prowincjonalnego gubernatora. Ma znajdować się w odległości około kilometra od niej. W walkach miał zginąć szef miejscowej policji Matiullah Popal. “Siły rządowe nie są tam w dobrej kondycji” – TOLO News cytuje jednego z miejscowych działaczy społecznych Mohammada Dżamiego.

Jeszcze bardziej zdecydowanie wypowiedział się parlamentarzysta z Helmandu Szogufa Nawrozi – “Jeśli ta sytuacja będzie się rozwijać wkrótce zobaczymy upadek Laszkargahu”. Ministerstwo Obrony zapewnia jednak, że podległe mu oddziały zadały atakujący talibom poważne straty. W ciągu doby zginąć miało 455 z nich, a 232 miało zostać rannych.

“Słyszeliśmy od tamtejszych mieszkańców, że Talibowie są w rzeczywistości w mieście i widzieliśmy nagrania pożarów w mieście – walczą o każdą ulicę” – opisała sytuację w Laszkargahu korespondentka telewizji Al Jazeera Charlotte Bellis.

Talibowie kontynuują szturm na Herat, o którym pisaliśmy w niedzielę. To drugie co do wielkości miasto kraju. Trzecim jest Kandahar i również on jest celem ofensywy talibów. Zaatakowane zostało między innymi tamtejsze lotnisko. Jak stwierdził przedstawiciel talibów Zabiullah Mudżahid atak został przeprowadzony ponieważ właśnie z tego lotniska startują samoloty dokonujące bombardowań ich pozycji.

tolonews.com/aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply