Oficjalne władze Afganistanu zmuszone zostały do wysłania posiłków garnizonowi w Heracie, po tym gdy talibowie rozpoczęli atak na miasto.

Afgańska agencja informacyjna TOLO News podała, że władze w Kabulu zdecydowały się w niedzielę na wysłanie do Heratu dodatkowych sił. Stało się to po tym, gdy „Taliban zbliżył się do centralnych części miasta.” Położony na zachodzie Afganistanu Herat to drugie co do wielkości miasto kraju. Zamieszkany jest głównie przez etnicznych Tadżyków podczas gdy talibowie rekrutują się i są wspierani głównie przez dominującą w skali państwa grupę Pasztunów.

Niedziela jest czwartym dniem walk o Herat. Rozpoczęły się w południowej części miasta, w której talibowie przejęli kontrolę nad mostem Malan. Z dzielnic ogarniętych bojem uciekły „setki rodzin”, jak twierdzi TOLO News.

Władze znalazły się w ogniu krytyki miejscowych sił, w tym Mohammada Ismaila Khana, dawnego komendanta mudżahedinów walczących z Armią Radziecką, a potem reprezentującego ludność tadżycka watażki, kontrolującego na początku lat 90 XX w. znaczne obszary zachodniej części kraju. Stojący na czele organizacji Jamiat-e-Islami Ismail Khan oceniał, że władze z Kabulu spóźniły się z przysłaniem wsparcia wojskowego dla Heratu.

Rzecznik afgańskiego Ministerstwa Obrony Fawad Aman poinformował, że w niedzielę do miasta tego dotarły „setki” żołnierzy wysłanych przez władze centralne.

Sami talibowie twierdzą, że to nie oni prowadzą ofensywę na Herat. Atak taki jest sprzeczny z porozumieniem z Dohy ustalającym warunki dialogu między nimi a oficjalnymi władzami Afganistanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wraz z szybkim wycofywaniem się sił amerykańskich, które przez 20 lat zbrojnej interwencji nie zdołały wyeliminować ruchu talibów, zdobywają oni kolejne obszary Afganistanu. W ostatnich tygodniach talibowie opanowali też znaczne odcinki granicy tego państwa.

Jednocześnie talibowie starają się zdobyć sobie uznanie międzynarodowe. 8 lipca ich delegacja przebywała w Moskwie, z kolejną już wizytą w rosyjskiej stolicy. Natomiast wczoraj oficjalna delegacja talibów rozpoczęła dwudniową wizytę w Chinach od spotkania z ich ministrem spraw zagranicznych.

tolonews.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz