Białoruś wyśle wicepremiera na pogrzeb powstańców styczniowych w Wilnie [+FOTO]

Polityk w randzie wicepremiera będzie reprezentował Białoruś na uroczystym pogrzebie szczątków powstańców styczniowych, który odbędzie się 22 listopada w Wilnie.

Wicepremier Białorusi Igor Pietriszenko stanie na czele białoruskiej delegacji, która uda się do litewskiej stolicy na pogrzeb powstańców styczniowych, w tym przywódców powstania na Litwie, których szczątki znaleziono podczas prac archeologicznych na zboczach Góry Giedymina w litewskiej stolicy. – podało w poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Jesteśmy wdzięczni stronie litewskiej za oficjalne zaproszenie Białorusi na uroczystą ceremonię pogrzebową uczestników powstania 1863 r. Wspólna historia wymaga wspólnych wysiłków. Cieszymy się, że takie myślenie istnieje po obu stronach” – napisało białoruskie MSZ na swoim profilu w serwisie Facebook.

W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział m.in. prezydenci Litwy i Polski oraz urzędnicy rządowi z Łotwy i Ukrainy.

Białoruskie MSZ zamieściło także na Facebooku zdjęcia z ekshumacji na Górze Giedymina a także z ekshumacji w Świsłoczy na Białorusi, gdzie szukano szczątków jednego z przodków Wincentego Konstantego Kalinowskiego [EDIT 23.11.2019: był to brat Wincentego, Wiktor – red.]. Dzięki temu zdołano za pomocą badań DNA potwierdzić, że wśród straconych odnalezionych w Wilnie był przywódca powstania na Litwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, w latach 1863-1864 Rosjanie pochowali potajemnie na stokach Góry Giedymina 21 straconych na placu Łukiskim powstańców styczniowych, w tym przywódców powstania na Litwie: Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego. Pierwszym straconym był ks. ks. Stanisław Iszora. Po powstaniu listopadowym w tym miejscu władze carskie założyły fortecę.

W lutym 2017 roku, w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Latem natrafiono na cztery jamy grobowe ze szczątkami kolejnych siedmiu osób. Pochowano ich w sposób wskazujący na to, że byli to skazańcy – bez trumien i ze związanymi rękami, przysypanych wapnem. Wówczas, dzięki napisowi na obrączce zidentyfikowano szczątki Zygmunta Sierakowskiego. Późniejsze badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych tam bohaterów powstania styczniowego. W marcu 2019 roku informowaliśmy, że naukowcy Uniwersytetu Wileńskiego z 95-procentową pewnością ustalili, że szczątki jednego z mężczyzn należą do przywódcy powstania styczniowego na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej Wincentego Konstantego Kalinowskiego. Łącznie odnaleziono szczątki 20 powstańców, nadal trwają poszukiwania szczątków ks. Iszory.

Uroczysty pochówek szczątków powstańców styczniowych będzie miał rangę państwową. Szczątki spoczną w XIX-wiecznej kaplicy na Rossie, w której ma powstać mauzoleum powstańców. Nazwiska pochowanych mają zostać zapisane w trzech językach – polskim, litewskim i białoruskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Delfi / Kp.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz