Naukowcy Uniwersytetu Wileńskiego z 95-procentową pewnością ustalili, że szczątki jednego z mężczyzn ekshumowanych w 2017 roku na Górze Giedymina w Wilnie należą do przywódcy powstania styczniowego na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej Wincentego Konstantego Kalinowskiego.

„Według naszej przybliżonej oceny, z dokładnością 95 procent możemy potwierdzić, że jedne z tych szczątków należą do Konstantego Kalinowskiego.” – powiedział portalowi tut.by profesor katedry anatomii, histologii i antropologii Uniwersytetu w Wilnie Rimantas Jankauskas.

W latach 1863-1864 Rosjanie chowali potajemnie na stokach Góry Giedymina straconych powstańców, w tym prawdopodobnie przywódców powstania na Litwie: Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Po powstaniu listopadowym w tym miejscu władze carskie założyły fortecę. W lipcu 2017 roku w trakcie prac archeologicznych znaleziono tam szczątki 20 mężczyzn. Już wówczas podejrzewano, że mogą wśród nich być szczątki Kalinowskiego. W jego przypadku przeprowadzenie badań genetycznych było niecelowe – Kalinowski nie pozostawił potomków, których DNA można byłoby porównać z DNA znalezionych szczątków. W związku z tym naukowcy musieli zidentyfikować przywódcę powstania innymi metodami.

Dokonano selekcji wykluczając szczątki, których wzrost, rodzaj śmierci czy kształt czaszki nie pasowały do tego, co wiadomo o Kalinowskim. Kilka osób zidentyfikowano posługując się badaniami genetycznymi. Innego z przywódców powstania – Zygmunta Sierakowskiego – zidentyfikowano po obrączce ślubnej. Naukowcy doszli do ostatecznych wniosków 2–3 tygodnie temu, kiedy otrzymali najnowsze wyniki badań genetycznych i wykluczyli, że wśród wśród szczątków znalezionych na Górze Giedymina były szczątki powstańca Stanisława Iszory.

Obecnie wszystkie szczątki są przechowywane na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Wileńskiego. Później zostaną przekazane państwowej komisji, a następnie pochowane w kaplicy na cmentarzu Rossa w Wilnie. Stanie się to po odrestaurowaniu kaplicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Według publicysty historycznego Biełsatu przywódca powstania styczniowego nie był Polakiem lecz Białorusinem [+VIDEO]

Kresy.pl / tut.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz