Prezydent Turcji zamierza odwiedzić Górski Karabach

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że złoży wizytę w Szuszy, historycznej stolicy Górskiego Karabachu.

W latach 1992-2020 Szusza znajdowała się pod kontrolą nieuznawanej ormiańskiej Republiki Arcachu. Jednak w toku wojny jaka wybuchła między Azerbejdżanem i karabaskimi Ormianami jesienią zeszłego roku miasto zostało zajęte przez armię tego pierwszego. Jego zajęcie, z racji bliskości do stolicy ormiańskiej republiki – Stepanakertu i górowania nad nią, zmusiło Ormian do poproszenia o rozejm, który kosztował ich właśnie utratę kontroli nad Szuszą i jedną trzecią dotychczasowego terytorium ich nieuznawanej republiki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4549.49 PLN    (20.67%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szusza ma duże znaczenie dla Azerbejdżan bowiem to właśnie w nim mieściła się przez pewien czas stolica niegdysiejszego Chanatu Karabaskiego do którego tradycji państwowej się odwołują. O chęci odwiedzenia zajętego przez Azerbejdżan miasta powiedział prezydent Turcji, której wsparcia materiałowe, operacyjne, a także poprzez przetransportowanie najemnych bojowników z Syrii odegrało znaczącą rolę w zwycięstwie kaukaskich pobratymców.

Co charakterystyczne Erdogan zapowiedział swoją wizytę na spornym terytorium w czasie nieformalnego szczytu Rady Współpracy Państw Języków Tureckich, jak podał ormiański portal News.am. Jednoczy ona Turcję i Azerbejdżan z ciągnącymi się pasem na wschód od Morza Kaspijskiego Kazachstanem, Uzbekistanem i Kirgistanem.

„Ważne żebyśmy dalej wspierali Azerbejdżan wszelkimi naszymi środkami dla utrzymania i odrodzenia tureckich struktur w Karabachu. Liczymy, że po Ramadanie, w najbliższym czasie odwiedzimy Szuszę, gdzie zdołamy na nowo poczuć święto” – armeński portal zacytował Erdogana za agencją informacyjną TASS.

news.am/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz