Prezydent Abchazji podał się do dymisji, parlament ją przyjął

Prezydent Abchazji Raul Chadżymba podał się w niedzielę do dymisji. W poniedziałek przyjął ją parlament republiki i przekazał pełnienie obowiązków prezydenta premierowi Walerijowi Bganbie.

Jak podaje PAP, oświadczenie ustępującego prezydenta przeczytał w prezydenckiej rezydencji były premier Siergiej Szamba w obecności przedstawicieli Bloku Opozycyjnych Sił. Chadżymba napisał, że ustępuje „w imię pokoju i zachowania stabilności kraju”. Oficjalne potwierdzenie złożenia dymisji ukazało się także na stronie internetowej prezydenta.

W poniedziałek parlament Abchazji – Zgromadzenie Narodowe – przyjęło dymisję prezydenta. Za przyjęciem odpowiedniej uchwały opowiedziało się 32 z 34 deputowanych biorących udział w głosowaniu. Stanowisko straci także wiceprezydent Asłan Barcic.

Parlament przyznał premierowi Walerijowi Bganbie uprawnienia tymczasowej głowy państwa. Za decyzją tą opowiedziało się wszystkich 34 deputowanych.

Według PAP powtórzone wybory prezydenckie w Abchazji odbędą się 22 marca br. Chadżymba początkowo nie wykluczał, że weźmie w nich udział, jednak w poniedziałek wiceprezydent Barcic powiedział agencji TASS, że ustępujący prezydent zrezygnował z ponownego kandydowania. Zamierza jednak „brać udział w procesie politycznym”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wybory prezydenckie w Abchazji odbyły się we wrześniu 2019 roku. Zwyciężył w nich Chadżymba uzyskując 47,3 proc. głosów. Kandydat Bloku Opozycyjnych Sił Ałhas Kwincinja zdobył 46,1 proc., ale zakwestionował wynik wyborów. W czwartek zwolennicy opozycji zablokowali parlament i administrację prezydenta republiki domagając się ustąpienia Chadżymby. Protestujących zmobilizowało rozpoczęcie rozprawy kasacyjnej Sądu Najwyższego Abchazji na wniosek Kwicynji o powtórzenie głosowania. W sobotę Sąd Najwyższy w warunkach społeczno-politycznego napięcia anulował wyniki wrześniowych wyborów prezydenckich. Ośmieliło to demonstrantów do dalszych wystąpień – przemieścili się oni pod rezydencję prezydenta w Suchumi domagając się od Chadżymby natychmiastowej dymisji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz