Azerbejdżan zainwestuje w Górskim Karabachu ponad miliard dolarów

Ministerstwo Finansów Azerbejdżanu ogłosiło w poniedziałek jakie kwoty zamierza przeznaczyć na “rekonstrukcję” obszarów w Górskim Karabachu.

Jak podał portal Azernews rząd Azerbejdżanu zamierza w najbliższym okresie przeznaczyć 2,2 mld manatów czyli równowartość 1,3 mld dolarów na “rekonstrukcję” obszarów Górskiego Karabachu i wokół niego, które Baku przejęło pod swoją kontrolę w wyniku jesiennej wojny z Ormianami.

Taka kwota już została zapisana w projekcie budżetu na przyszły rok. Fundusze te mają zostać wykorzystane na odbudowę bądź budowę nowej infrastruktury: linii energetycznych, gazociągów, wodociągów, dróg, budynków oświatowych i ochrony zdrowia, instytucji kulturalnych i renowację zabytków.

Dodatkowo jednak przejęcie jednej trzeciej Górskiego Karabachu oraz wszystkich dawniej okupowanych przez Ormian rejonów wokół niego znalazło odzwierciedlenie w wydatkach przeznaczonych na obronę narodową, wymiar sprawiedliwości i służby policyjne. W projekcie budżetu zostały one zwiększone o 551,5 mln dol. niż w roku bieżącym czyli o 16,3 proc.

Azernews przypomina, że rząd Azerbejdżanu wypłacił już odszkodowania tym obywatelom, którzy ponieśli bezpośrednie szkody na skutek działań oddziałów ormiańskich, co kosztowało państwową kasę około 5 mln dol.

W nocy z 9 na 10 listopada Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą.

Porozumienie wygasiło ono eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny jaka wybuchła w regionie 27 września, w której Ormianie ponieśli militarną klęskę.

azernews.az/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply