Wielka Brytania: zmarła kobieta otruta Nowiczokiem

Dawn Sturgess jest pierwszą śmiertelną ofiarą Nowiczoka w Wielkiej Brytanii.

W niedzielę zmarła Dawn Sturgess – Brytyjka, która tydzień temu trafiła do szpitala, po tym jak znaleziono ją nieprzytomną po kontakcie z substancją, której użyto wcześniej do otrucia byłego funkcjonariusza GRU Siergieja Skripala i jego córki – Nowiczokiem. – podała dzisiaj agencja Reutera.

44-letnia Sturgess została znaleziona 30. czerwca br. wraz z 45-letnim Charliem Rowleyem. Jak pisał dziennik „The Sun”, oboje mieli jakoby natrafić na wyrzucony pojemnik lub strzykawkę użytą do przeniesienia środka paralityczno-drgawkowego typu Nowiczok. Ich przyjaciel twierdził, że oboje mieli zachorować tocząc pianę z ust po tym, jak wcześniej dotykali bliżej nieokreślonego przedmiotu w parku Elizabeth Gardens w Salisbury – tym samym mieście, w którym doszło do otrucie Skripalów. Miejsce to zostało odcięte kordonem policyjnym.

W środę brytyjska policja poinformowała, że Sturgess i Rowley mieli styczność z tym samym środkiem chemicznym (Nowiczokiem), którego użyto przy próbie otrucia byłego oficera GRU Siergieja Skripala i jego córki w Salisbury przed czterema miesiącami. Wielka Brytania, a w ślad za nią kraje zachodnie przypisały odpowiedzialność za tamten incydent Rosji. W czwartek brytyjskie władze zażądały od Rosji wyjaśnień, w jaki sposób doszło do kolejnego zatrucia Nowiczokiem na terytorium Wielkiej Brytanii. Rosyjskie władze odpowiedziały, że zaoferowały Wielkiej Brytanii pomoc w śledztwie w sprawie ataku chemicznego, ale spotkały się z odmową.

Charlie Rowley wciąż przebywa w szpitalu w stanie krytycznym. Reuters podaje, że brytyjska policja zakwalifikowała otrucie Sturgess i Rowleya jako próbę zabójstwa i prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Były rosyjski szpieg Siergiej Skripal wyszedł ze szpitala

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz