Wielka Brytania oczekuje, że Rosja wyjaśni ponowne zatrucie Nowiczokiem

Brytyjskie władze zażądały w czwartek wyjaśnień od Rosji w związku z przypadkiem ponownego zatrucia bronią chemiczną o nazwie Nowiczok na jej terytorium. – podała agencja Reutera.

Oczy świata są obecnie zwrócone ku Rosji, nie tylko z powodu mistrzostw świata w piłce nożnej – powiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid. – Nadszedł czas, by państwo rosyjskie wystąpiło i wyjaśniło, co dzieje. – dodał.

Javid powiedział także w brytyjskim parlamencie, że jest niedopuszczalne, by Brytyjczycy stawali się planowanymi lub przypadkowymi celami ataków, a brytyjskie parki i ulice były miejscami, gdzie rozsiewa się trucizny.

Jak podaje Reuters, Rosja odpowiedziała, że zaoferowała Wielkiej Brytanii pomoc w śledztwie w sprawie ataku chemicznego, ale spotkała się z odmową.

Głos w sprawie ponownego zatrucia w okolicach Salisbury zabrała także brytyjska premier Theresa May. Występując u boku Angeli Merkel podczas wizyty w Berlinie May nazwała incydent „głęboko niepokojącym” i dodała, że jej myśli są z mieszkańcami tego regionu.

Przypomnijmy, że w sobotę w domu w Amesbury w hrabstwie Wiltshire, w okolicach Salisbury, znaleziono parę, mężczyznę i kobietę, w wieku około 44-45 lat. Oboje byli nieprzytomni. Początkowo zakładano, że doszło do zatrucia skażoną heroiną lub innym narkotykiem. We wtorek wieczorem policja poinformowała jednak, że miał miejsce poważny incydent, a obie osoby są w stanie krytycznym po tym, jak prawdopodobnie zostali wystawienie na działania nieznanej substancji chemicznej. Oboje przebywają w szpitalu w Salisbury.

W środę wieczorem brytyjska policja poinformowała, że osoby znalezione w Amesbury miały styczność z tym samym środkiem chemicznym (Nowiczokiem), którego użyto przy próbie otrucia byłego oficera GRU Siergieja Skripala i jego córki w Salisbury przed czterema miesiącami.

Policja, która badała, czy obie sprawy są powiązane, poinformowała w czwartek, że nic nie wskazuje, by para z Amesbury padła ofiarą celowego ataku. Niewykluczone, że osoby te miały styczność z przedmiotem zanieczyszczonym Nowiczokiem. Jak pisze Reuters, według Andrei Selli, profesora chemii nieorganicznej z University College London, Nowiczok został tak zaprojektowany, by był dość trwały i nie ulegał szybko rozkładowi. „Oznacza to, że jeśli pojemnik lub powierzchnia została zanieczyszczona tą substancją, może pozostać niebezpieczna przez długi czas” – uważa Sella.

Wielka Brytania uważa, że Siergieja Skripala otruły rosyjskie służby specjalne. Rosja wielokrotnie zaprzeczała tym oskarżeniom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl/ Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Żenujący są ci wyspiarze.To jest tak grubymi nićmi szyte ,że aż żałosne.Oficjalny komunikat brzmiał :nieznany środek,by po chwili podać Nowiczok.Którym próbowano (ponoć) otruć Skripałów. Chociaż nikt do końca nie udowodnił ,że to faktycznie był Nowiczok ? Bo brytole nie dopuścili ruskich do wspólnych badań.Ciekawy co tym razem chcą ugrać ? Pewnie zablokować spotkanie Trump-Putin? Z którego Trump wycofa się ,bo zaatakowano jego sojuszników.