W opublikowanym przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych tekście planowanego wystąpienia Liz Truss znalazło się wezwanie do dostarczenia Ukrainie przez Zachód samolotów bojowych. Pomysł ten został jednak odrzucony przez wicepremiera Dominica Raaba, który tłumaczy, że chodzi jedynie o dostarczanie części do samolotów.

Jak podaje BBC, w opublikowanym tekście przemówienia, które minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss ma wygłosić w środę wieczorem w Mansion House w londyńskim City, znalazło się wezwanie do państw Zachodu do dostarczania Ukrainie “ciężkiej broni, czołgów [i] samolotów”. Broń ta miałaby pochodzić zarówno z zapasów jak i z nowej produkcji.

Później Downing Street oświadczyło, że brytyjski rząd nie wyklucza szkolenia ukraińskich pilotów ani wysłania brytyjskich odrzutowców do ochrony państw wschodniej flanki NATO, które osłabią swoje siły powietrzne poprzez dostarczenie swoich samolotów Kijowowi.

„Chociaż nie ma planów wysyłania takich rzeczy jak samoloty z Wielkiej Brytanii, z pewnością chcemy współpracować z innymi krajami, aby zapewnić Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje” – powiedział rzecznik premiera Wielkiej Brytanii.

Jak podaje The Independent, pomysłu przekazywania Ukrainie samolotów przez Wielką Brytanię nie poparł wicepremier Dominic Raab, który tłumaczył, że Truss nie wzywa do wysłania myśliwców przez Wielką Brytanię, ale poprze starania o dostarczanie ​​„części samolotowych” na Ukrainę. Wielka Brytania ma także uznawać za “uprawnione” przekazywanie Kijowowi swoich samolotów przez inne kraje, które tego zechcą.

W swoim przemówieniu szefowa brytyjskiej dyplomacji ma ostrzec, że ​​świat „nigdy już nie poczuje się bezpieczny”, jeśli Putinowi pozwoli się wygrać na Ukrainie: “I bądźmy szczerzy, jeśli Putinowi się powiedzie, nastąpi niewypowiedziana dalsza nędza w Europie i straszne konsekwencje na całym świecie. Już nigdy nie poczujemy się bezpiecznie. Musimy więc być przygotowani na długą drogę i podwojenie naszego wsparcia dla Ukrainy”.

CZYTAJ TAKŻE: Liz Truss: Wielka Brytania nie spocznie, dopóki Putin nie przegra

Kresy.pl / bbc.com / independent.co.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply