W Amsterdamie rozpędzono demonstrację przeciw lockdownowi [+VIDEO]

Holenderska policja użyła oddziałów konnych, armatek wodnych, pałek i psów, aby rozproszyć nielegalną demonstrację przeciwko ograniczeniom związanym ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Jak podała agencja Reutera, około 2 tysięcy protestujących zgromadziło się na placu przed galeriami Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, niosąc tabliczki z napisem „Wolność: stop oblężeniu” i skandując „Czego chcemy? Wolności!”.

Niemiecka agencja dpa, która określiła liczbę uczestników demonstracji na “kilkaset”, wiąże ją także z niezadowoleniem wywołanym skandalem z bezprawnym oskarżeniem beneficjentów zasiłków na dzieci o przestępstwa skarbowe, zakończonym dymisją rządu premiera Marka Rutte. Według niej protestujący wykrzykiwali też hasła takie jak „Nigdy więcej nie głosuj na gabinet Rutte” i „Holandia w oporze”.

Widziano także plakat z napisem „Szczepienie przeciwko Covid = trucizna”, a także inny z napisem „Trump”.

Demonstracja była nielegalna, ponieważ miasto nie wyraziło na nią zgody. Niewielu protestujących nosiło maseczki, nie przestrzegano także zasad dystansowania się, co skłoniło policję do rozwiązania zgromadzenia. Manifestujący nie usłuchali wezwań do rozejścia się, a część z nich zaczęła rzucać fajerwerkami w policję.

Do rozproszenia zgromadzonych użyto armatki wodnej, agencja dpa pisze także o użyciu pałek i psów. Na nagraniach widać, że policja użyła oddziałów konnych.

Władze podały, że zatrzymano około stu osób, które wzięły udział w proteście.

Rząd Niderlandów w grudniu zamknął szkoły, restauracje i większość sklepów, ograniczono także kontakty towarzyskie poza domem, aby powstrzymać wzrost liczby przypadków COVID-19. W tym tygodniu rząd przedłużył lockdown o co najmniej trzy tygodnie.

Kresy.pl / reuters.com / dpa-international.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply