Premier Niderlandów podał w piątek do dymisji cały rząd po skandalu związanym z odbieraniem zasiłków na dzieci – podaje agencja dpa.

Rząd premiera Marka Rutte zareagował dymisją na skandal związany z niesłusznym oskarżeniem około 20 tys. rodziców o oszustwo podatkowe w związku z wypłatami zasiłków na dzieci. Rodzice ci musieli zwracać pobrane pieniądze i wiele rodzin pogrążyło się w poważnych tarapatach finansowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W latach 2013-2019 – gdy Rutte był u władzy – organy podatkowe odzyskały pobrane zasiłki rodzinne od rodziców na podstawie zarzutów o oszustwa podatkowe, które później okazały się nieprawdziwe.

W grudniu komisja parlamentarna ostro skrytykowała postępowanie władz, rządu i sądów, stwierdzając, że „naruszono podstawowe zasady praworządności”.

Rząd przeprosił rodziców i wypłacił odszkodowania w wysokości 30 tys. euro każdej rodzinie.

Jednak rząd Rutte’a znalazł się pod dalszą presją po tym, jak czołowy socjaldemokrata Lodewijk Asscher, który był ministrem spraw socjalnych do 2017 roku, zrezygnował w czwartek w związku ze skandalem.

Jak zauważa dpa, dymisja rządu nastąpiła zaledwie kilka tygodni przed planowanymi na marzec wyborami parlamentarnymi. Według agencji dymisja prawdopodobnie będzie miała niewielki wpływ na wybory parlamentarne, ponieważ sondaże dają ugrupowaniu Rutte’a – Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) – prowadzenie i nadzieję na przedłużenie rządów.

Premier zapowiedział wcześniej, że rząd będzie pełnił swoje obowiązki do nowych wyborów, kontynuując m.in. walkę z epidemią koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Premier Holandii przeprosił za traktowanie Żydów w czasie wojny

Kresy.pl / dpa

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz