W środę w Parlamencie Europejskim odbyło się przesłuchanie kandydatki na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Niemka opowiedziała się za dialogiem z Rosją, ale „z pozycji siły”, stworzeniem mechanizmu monitorującego praworządność w krajach UE, osiągnięciem „neutralności klimatycznej” UE do 2050 roku i dalszą eurointegracją. – podaje Polska Agencja Prasowa.

Von der Leyen odpowiadała na pytania europosłów na posiedzeniu liberalnej frakcji Odnowić Europę. Przy pytaniu o Rosję stwierdziła, że Europa powinna angażować się w dialog z Rosją, ale „z pozycji siły wypracowanej w ostatnich latach”. Według niej „Kreml nie wybacza słabości”. Kandydatka na szefową KE powtórzyła, że aneksja Krymu była sprzeczna z prawem międzynarodowym i UE powinna dalej stać na takim stanowisku.

Ursula von der Leyen stwierdziła też, że nie opowiadała się za „europejską armią” lecz „armią Europejczyków”. Jej zdaniem skierowanie żołnierzy w rejon konfliktu powinno zostać w kompetencjach parlamentów krajowych.

Kandydatka okazała się zwolenniczką rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie, a także rozszerzenia stref Schengen i euro o kraje, które tego chcą i spełniają odpowiednie kryteria.

Jak podaje PAP, von der Leyen, mimo iż starała się wypowiadać ogólnie w kwestiach dotyczących praworządności w poszczególnych krajach UE, została zmuszona przez europosłów do jednoznacznych deklaracji. Niemka potwierdziła, że będzie bardziej stanowcza niż jej poprzednicy, a także że nie będzie unikała politycznej odpowiedzialności zasłaniając się oczekiwaniem na decycje TSUE. Określiła się też jako zwolenniczka opracowania mechanizmu monitorującego praworządność w krajach członkowskich.

W kwestii ochrony klimatu von der Leyen chce osiągnięcia „neutralności klimatycznej” przez UE do 2050 roku. Miałoby się to stać poprzez rozszerzenie unijnego systemu handlu emisjami o sektor lotniczy i morski.

Ursula von der Leyen potwierdziła, że pierwszym przewodniczącym KE będzie Frans Timmermans.

Przesłuchanie von der Leyen na posiedzeniu Odnowić Europę było jej pierwszym wystąpieniem po nominacji na kandydatkę na szefową KE, na którym mogła szerzej przedstawić swoje poglądy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: kto miał nadzieję, że wybór inny niż Timmermansa osłabi determinację ws. praworządności, jest w błędzie

Kresy.pl / PAP / Deutsche Welle
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz