Volkswagen wstrzymuje produkcję z powodu koronawirusa

Grupa Volkswagen zawiesza w tym tygodniu produkcję w swoich zakładach we Włoszech, Portugalii, Słowacji i Hiszpanii. W kolejce do wstrzymania produkcji są inne europejskie zakłady tego koncernu. Powodem decyzji są obawy związane z pandemią koronawirusa.

Szef Volkswagena Herbert Diess ogłosił we wtorek, że w tym tygodniu pracę zawieszą fabryki koncernu w Pampelunie w Hiszpanii, w Setubal w Portugalii oraz w Bratysławie na Słowacji. Większość pozostałych zakładów Volkswagena w Niemczech i całej Europie przygotowuje się do analogicznego ruchu. Postoje prawdopodobnie potrwają dwa tygodnie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Diess zapowiedział, że zakłady koncernu działające pod inną marką osobno poinformują o swoich planach. Do Volkswagena należą takie marki jak Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, Porsche, Seat i Skoda.

Jak podaje serwis Antomotive News Europe, Seat w Hiszpanii wstrzymał produkcję we wtorek. Audi czasowo zamknie swoje dwie fabryki w Niemczech oraz po jednej w Belgii i na Węgrzech od poniedziałku. Ducati i Lamborghini wstrzymują produkcję już w tym tygodniu.

Postoje zarządzono po tym, jak w Volkswagenie stwierdzono, że pracownicy w trakcie pracy nie mają możliwości zachowania dystansu, który nie pozwalałby na zarażenie koronawirusem. Ponadto o decyzji o wstrzymaniu produkcji zaważył ostatni spadek popytu na samochody oraz zwiększona niepewność dostaw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Rok 2020 będzie bardzo trudnym rokiem. Pandemia koronawirusa stawia przed nami nieznane wyzwania operacyjne i finansowe. Jednocześnie istnieją obawy dotyczące trwałych skutków gospodarczych” – oświadczył Diess.

Zdaniem dyrektora finansowego grupy VW obecnie stawianie wiarygodnych prognoz gospodarczych jest „prawie niemożliwe”.

Dobre wieści dla koncernu płyną natomiast z Chin, gdzie zdecydowano o częściowym wznowieniu produkcji z wyjątkiem fabryk VW w Changsha i Urumqi. Koncern na razie nie przewiduje wstrzymania produkcji w zakładach na kontynencie amerykańskim – uzależniono to od rozwoju pandemii.

Grupa Volkswagena posiada 124 zakłady na całym świecie, z czego 72 w Europie a 28 w samych Niemczech. O planach zamknięcia zakładów VW w Polsce na razie nie informowano.

Jak podaje PAP, podobne decyzje o zawieszeniu produkcji podjęły już władze Fiat Chrysler Automobiles, PSA i Renault.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Reuters / europe.autonews.com / Business Insider

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz