Donald Tusk zawiesił do wtorku szczyt Rady Europejskiej, na którym pomimo kilkunastu godzin negocjacji nie zdołano uzgodnić obsady kluczowych stanowisk w UE, m.in. szefa Komisji Europejskiej.

Jak pisaliśmy, powodem dotychczasowego fiaska szczytu jest sprzeciw krajów Grupy Wyszehradzkiej a także Włoch wobec kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej. Nieoficjalne doniesienia mówią także, że Chorwacja i Łotwa są sceptyczne wobec kandydatury holenderskiego socjaldemokraty. Przyznała to w rozmowie z dziennikarzami kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„Poparcie 21 krajów nie było dla mnie satysfakcjonujące. Trzeba zwrócić uwagę na małe i duże państwa w Grupie Wyszehradzkiej, a także na Włochy. Musimy się uważnie traktować” – mówiła szefowa niemieckiego rządu po zawieszeniu szczytu. Według niej Timmermans mógł uzyskać wymaganą liczbę głosów, lecz nie chciano narzucić mniejszym krajom kontrowersyjnej kandydatury.

„Jestem przekonany, że ta refleksja przyszła do wielu przywódców po tej długiej nocnej i porannej debacie, że musimy więcej starać się wypracowywać kompromis. Nowa Europa potrzebuje nowych twarzy, które nie kojarzą się z atakiem na innych. Nie kojarzą się i nie starają się wyszukiwać problemów, tylko raczej starają się budować pomosty między państwami” – mówił dziennikarzom w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak twierdził, premier Czech Andrej Babisz zaproponował kilka innych osób na stanowisko szefa KE. „To są bardzo dobre kandydatury, ale nie chciałbym teraz o nich mówić, ponieważ chciałbym, aby ta refleksja była przede wszystkim przetrawiona przez państwa, które do tej pory miały inne koncepcje” – dodawał szef polskiego rządu.

Jednak jak podaje m.in. RMF FM, Timmermans wciąż jest najmocniejszym kandydatem na objęcie funkcji przewodniczącego KE. Niewykluczone, że Niemcy, Francja, Holandia i Hiszpania przeforsują jednak we wtorek jego kandydaturę. Wznowienie szczytu unijnych liderów ma nastąpić jutro o godzinie 11.

CZYTAJ TAKŻE: Timmermans połamał sobie zęby na Polsce – twierdzi Politico

Kresy.pl / dpa / dorzeczy.pl / TVP Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz