Rada Unii Europejskiej zdecydowała w czwartek o przedłużeniu sankcji będących odpowiedzią na zajęcie przez Rosję Krymu i Sewastopola do 23 czerwca 2021 roku.

Sankcje zostały po raz pierwszy wprowadzone w 2014 roku w związku, z “nielegalną aneksją Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską” i “próbami celowego podważania integralności terytorialnej Ukrainy i destabilizacji tego kraju”, jak napisano w komunikacie Rady UE. Sankcje są od tego czasu sukcesywnie przedłużane.

Przedłużone dzisiaj sankcje obowiązują obywateli państw UE i unijne firmy. Ograniczają się one do terytorium Krymu i Sewastopola. Obejmują m.in. zakaz importu do UE produktów z tego obszaru. Unijne firmy i obywatele nie mogą inwestować na Krymie i w Sewastopolu, nie mogą tam nabywać nieruchomości, finansować firm i świadczyć pokrewnych usług.

Zakazane jest też świadczenie usług turystycznych na Krymie i w Sewastopolu. Statki wycieczkowe z UE nie mogą zawijać do krymskich portów poza nagłą potrzebą.

Ograniczeniom podlega też eksport niektórych towarów i technologii, które trafiłyby do krymskich przedsiębiorstw lub byłyby wykorzystane na Krymie w sektorach transportu, telekomunikacji i energii lub do poszukiwania i wydobycia ropy naftowej, gazu i surowców mineralnych.

Nie są to jedyne sankcje, które UE nałożyła w związku z sytuacją na Ukrainie. Osobne sankcje są wymierzone w określone sektory rosyjskiej gospodarki oraz wobec poszczególnych osób.

W komunikacie Rady UE przypomniano deklarację szefa unijnej dyplomacji z 16 marca br. mówiącej o tym, że “UE wciąż nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską i kontynuuje potępianie tego naruszenia prawa międzynarodowego”.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie uruchomili turbiny Siemensa w elektrowniach na Krymie

Kresy.pl / consilium.europa.eu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply