TikTok blokował wideo z wypowiedzią ambasadora Ukrainy o Banderze

Platforma społecznościowa TikTok przejściowo zablokowała wideo z kontrowersyjną wypowiedzią ambasadora Ukrainy w Niemczech na temat Stepana Bandery.

Jak podawaliśmy, ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wywołał w ubiegłym tygodniu skandal w Niemczech i w Polsce, broniąc w wywiadzie postaci Stepana Bandery, zaprzeczając zbrodniom banderowców na Żydach i relatywizując ludobójstwo na Polakach. Jego słowa spotkały się wręcz z zarzutem „bagatelizowania Holokaustu”, co jest w Niemczech poważnym oskarżeniem. Być może z tego powodu platforma TikTok zablokowała na jakiś czas w Niemczech fragment wywiadu, w którym Melnyk wypowiadał się na ten temat.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

O blokadzie poinformowano w poniedziałek na profilu Jung & Naiv, czyli programu, w którym wystąpił Andrij Melnyk. Jak podano, wideo zostało zablokowane z powodu „naruszenia zasad społeczności”. Jung & Naiv nazwało to cenzurowaniem dziennikarstwa.

Tagesspiegel podał później, że nie było oficjalnego oświadczenia TikToka na temat blokady wywiadu z ambasadorem. Gazeta pisała, powołując się na branżowe portale, że wyjaśnienie powinno pojawić się w ciągu dnia. Jednak później TikTok bez wyjaśnienia odblokował nagranie.

„Aktualizacja: Tiktok odblokował wideo z Melnykiem. Znowu: bez uzasadnienia” – poinformował w poniedziałek wieczorem Jung & Naiv.

Jak pisaliśmy, ukraińskie MSZ po interwencji strony polskiej oświadczyło, że słowa Andrija Melnyka to jego „osobista opinia”, która nie odzwierciedla stanowiska władz w Kijowie. Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział w Polskim Radiu, że słowa ambasadora Ukrainy w Berlinie były niedopuszczalne i nieakceptowalne. „Zastanawiam się, na ile ambasador Ukrainy w Berlinie stał się użytecznym idiotą Kremla, na ile są to jego przemyślenia” – powiedział, cytowany przez PAP. Słowa Melnyka skrytykowała też ambasada Izraela w Berlinie. To właśnie ona wysunęła zarzut „wypaczania faktów historycznych, bagatelizowania Holokaustu i obrażania tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi”.

CZYTAJ TAKŻE: Bild: Melnyk może awansować

Kresy.pl / tagesspiegel.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz