Wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini zażądała do Rosji zwrotu ukraińskich okrętów.

„Unia Europejska oczekuje, że Rosja zapewni […] swobodny przepływ przez Cieśninę Kerczeńską do i z Morza Azowskiego, zgodnie z prawem międzynarodowym” – słowa Mogherini cytuje portal wPolityce – „W tym kontekście wzywamy również zdecydowanie Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego zwrotu okrętów i sprzętu oraz uwolnienia schwytanych marynarzy”.

W pisemnym oświadczeniu opublikowanym w środę Mogherini wyraziła „najwyższe zaniepokojenie” eskalacją konfliktu między Rosją a Ukrainą na Morzu Azowskim. Dyplomatka UE zaznaczyła, że „Unia Europejska nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję”. Jak dodała – „Budowa mostu kerczeńskiego stanowi kolejne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

„Unia Europejska będzie nadal uważnie śledziła sytuację i jest zdeterminowana, by działać w odpowiedni sposób, w ścisłej współpracy z jej międzynarodowymi partnerami” – zadeklarowała. Portal podkreśla jednak, że w oświadczeniu nie ma mowy o żadnych dodatkowych sankcjach wobec Moskwy. Może to odzwierciedlać stanowisko Francji i Niemiec przeciwnych ich nakładaniu. Według agencji Reuters Polska i państwa bałtyckie domagają się wprowadzenia nowych sankcji wobec Moskwy, ale nie ma na to zgody innych państwa członkowskich.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W niedzielę doszło do zbrojnej eskalacji w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan, a ich załogi zatrzymane.  Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu. Rosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne.

wpolityce.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz