Wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini zażądała do Rosji zwrotu ukraińskich okrętów.

„Unia Europejska oczekuje, że Rosja zapewni […] swobodny przepływ przez Cieśninę Kerczeńską do i z Morza Azowskiego, zgodnie z prawem międzynarodowym” – słowa Mogherini cytuje portal wPolityce – „W tym kontekście wzywamy również zdecydowanie Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego zwrotu okrętów i sprzętu oraz uwolnienia schwytanych marynarzy”.

W pisemnym oświadczeniu opublikowanym w środę Mogherini wyraziła „najwyższe zaniepokojenie” eskalacją konfliktu między Rosją a Ukrainą na Morzu Azowskim. Dyplomatka UE zaznaczyła, że „Unia Europejska nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję”. Jak dodała – „Budowa mostu kerczeńskiego stanowi kolejne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

„Unia Europejska będzie nadal uważnie śledziła sytuację i jest zdeterminowana, by działać w odpowiedni sposób, w ścisłej współpracy z jej międzynarodowymi partnerami” – zadeklarowała. Portal podkreśla jednak, że w oświadczeniu nie ma mowy o żadnych dodatkowych sankcjach wobec Moskwy. Może to odzwierciedlać stanowisko Francji i Niemiec przeciwnych ich nakładaniu. Według agencji Reuters Polska i państwa bałtyckie domagają się wprowadzenia nowych sankcji wobec Moskwy, ale nie ma na to zgody innych państwa członkowskich.

W niedzielę doszło do zbrojnej eskalacji w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan, a ich załogi zatrzymane.  Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu. Rosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne.

wpolityce.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz