Premier Szkocji i szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP), Nicola Sturgeon zaproponowała nowemu brytyjskiego premierowi rozpoczęcie dyskusji o kolejnym referendum niepodległościowym w tym regionie.

Theresa May ustąpiła wczoraj ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii, a nominację na to stanowisko otrzymał Boris Johnson, który wcześniej został nowym przewodniczącym rządzącej Partii Konserwatywnej. Premier Szkocji już wysłała Johnsonowi list, w którym chce aby rozważył on nowe podejście do kwestii Brexitu, a także dążeń niepodległościowych tego regionu, napisał w czwartek “The Guardian”.

W swoim liście Sturgeon w sposób wyraźnie krytyczny odniosła się do wcześniejszych zapewnień Johnsona, że jako premier doprowadzi on do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię w wyznaczonym terminie do 31 października, na mocy umowy wynegocjowanej przez Theresę May lub bez ratyfikowania żadnej umowy. Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła dokument przygotowany przez poprzedni rząd, a Komisja Europejska nie zgadza się na jego renegocjację.

Premier Szkocji, w której większość głosujących opowiedziała się w referendum z 2016 r. za pozostaniem w UE, uważa, że “twardy Brexit” (bez umowy) oznacza poważne kłopoty dla gospodarki regionu, w tym utratę 100 tys. miejsc pracy, o czym napisała w liście. “Teraz – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – jest istotne, że w Szkocji mamy alternatywną opcję” – przekazała Johnsonowi Sturgeon. Ta opcja to “prawo narodu Szkocji do określenia swojej przyszłości na bazie zasady demokratycznej, które musi być respektowane”.

Sturgeon stwierdziła, że szkocki parlament może zająć się przygotowaniem ram prawnych dla przeprowadzenia kolejnego referendum w sprawie niepodległości regionu i jego uprawnienia w tym zakresie “muszą być respektowane”. “The Guardian” przypomina, że nowy brytyjski premier jest oponentem szkockiego separatyzmu. Gdy w czasie kampanii przed wyborami szefa Partii Konserwatywnej odwiedził jej struktury w Szkocji zadeklarował, że brytyjski rząd powinien trzymać się założenia, że wynik poprzedniego referendum w sprawie niepodległości regionu jest wiążący na pokolenie.

Referendum niepodległościowe przeprowadzono w Szkocji we wrześniu 2014 r. Przy frekwencji 84%, 55,3% głosujących opowiedziało się przeciwko odłączeniu regionu od Wielkiej Brytanii.

theguardian.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply