Niemiecka prokuratura: przeciwników obostrzeń można nazywać „covidiotami”

Osoby protestujące przeciwko zamykaniu gospodarki z powodu epidemii COVID-19 oraz przeciwników noszenia maseczek można nazywać „covidiotami” – uznała w środę niemiecka prokuratura odrzucając skargi przeciwko Saskii Eske, jednej z liderek współrządzącej w Niemczech socjaldemokracji.

Jak podaje agencja Reutera, Esken 1 sierpnia br. skomentowała na Twitterze berlińską demonstrację tzw. koronasceptyków. Krytykując jej uczestników za narażanie zdrowia innych poprzez nienoszenie maseczek i ignorowanie zasad dystansowania społecznego, Esken nazwała ich „covidiotami”. Po tym wpisie do prokuratury w Berlinie wpłynęły setki zawiadomień zarzucających szefowej SPD pomówienie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prokuratorzy uznali, że Esken korzystała z konstytucyjnego prawa do wyrażenia opinii. „Wskazany termin +covidiota+, jako wyraz opinii w dyskursie politycznym w czasie pandemii koronawirusa, nie podlega ściganiu i jest objęty konstytucyjnie chronioną wolnością słowa” – stwierdziła niemiecka prokuratura.

W ciągu ostatnich tygodni w Niemczech dochodzi do masowych protestów przeciwko ograniczeniom narzuconym przez władze w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Marsze skupiają nie tylko koronawirusowych sceptyków, ale również działaczy na rzecz praw obywatelskich, antyszczepionkowców, a także jak twierdzi Reuters, skrajną prawicę i neonazistów.

Jak informowaliśmy, w minioną sobotę w Berlinie miała miejsce duża demonstracja przeciwko polityce państwa niemieckiego względem pandemii koronawirusa. Oficjalne szacunki mówiły 18-30 tys. uczestników, ale inne źródła podawały znacznie wyższe liczby. Policja rozwiązała demonstrację, bo według funkcjonariuszy nie przestrzegano minimalnych odległości i ogólnie nie noszono maseczek. Pod rosyjską ambasadą doszło do przepychanek z policją. Podczas protestu tłum szturmem wdarł się na schody Reichstagu i machał flagami Niemiec z czasów cesarstwa, nazwanymi przez Reutersa „skrajnie prawicowymi”. Policja zatrzymała 300 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Londyn: tysiące ludzi na proteście przeciwko obostrzeniom związanym z koronawirusem

Kresy.pl / Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz