Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. Rosji chce, by młodzi Rosjanie mogli przyjeżdżać do Niemiec bez wiz. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej jest to kolejny sygnał ocieplenia na linii Berlin-Moskwa.

Jak podał we wtorek DGP, pełnomocnik rządu federalnego ds. Rosji Dirk Wiese poparł apel, by obywatele Federacji Rosyjskiej w wieku 18-25 lat mogli przyjeżdżać do Niemiec bez wiz. Na takie ułatwienia musiałyby się zgodzić wszystkie kraje strefy Schengen, do której Niemcy należą. Władze w Berlinie i w Moskwie mają opracować propozycje rozwiązań prawnych idących w tym kierunku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

DGP zapytało o postulat zniesienia wiz dla Rosjan kilka osób zajmujących się w Polsce polityką wschodnią. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Fundacji Batorego przypomniała, że istniały takie plany, lecz porzucono je po aneksji Krymu przez Rosję. Pełczyńska-Nałęcz zauważyła, że podróże młodych Rosjan do UE pozwolą im na zobaczenie Unii na własne oczy a nie „przez filtr propagandy rosyjskiej telewizji”. Zniesienie wiz za dobry pomysł uważa również Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według niego wizy to „archaiczny sposób dbania o bezpieczeństwo”. On również uważa, że zniesienie wiz pozwoli na rozwijanie kontaktów pomiędzy Rosjanami a mieszkańcami krajów UE. Wyciszkiewicz zastrzegł jednak, że UE nie powinna respektować rosyjskich paszportów wydanych mieszkańcom Krymu i separatystycznych republik w Donbasie a także, że Rosja powinna w zamian znieść wizy dla młodych Europejczyków. Szef CPRDiP chciałby także podobnych ułatwień dla młodych Białorusinów. Całkowicie przeciwny niemieckiemu pomysłowi był natomiast doradca ministra spraw zagranicznych Przemysław Żurawski vel Grajewski. „Wojskowo taki pomysł rodzi istotne zagrożenie dla państw bałtyckich. 18–25 lat to doskonały wiek wojskowy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której do państw bałtyckich zaczęliby bez wiz wjeżdżać Rosjanie w tym wieku” – twierdził w rozmowie z DGP. Żurawski vel Grajewski nie wierzy też, że podróże do innych krajów wpłyną na podejście Rosjan do „rosyjskiego imperializmu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy mimo sankcji podpisały list o współpracy z Rosją. Chcą zwiększyć wydajność rosyjskiej gospodarki

Według DGP w niemieckim MSZ istnieją plany rewizji polityki wobec Rosji w drugiej połowie 2020 roku, podczas przewodnictwa Berlina w Radzie UE.

Kresy.pl / DGP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz