Prezydent Francji Emmanuel Macron najpewniej ogłosi referendum mające być podsumowaniem narodowej debaty zwołanej przez niego w odpowiedzi na protesty „żółtych kamizelek” – podał w niedzielę portal Politico powołując się na francuski Le Journal du Dimanche.

Referendum miałoby się odbyć 26. maja, razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według Le Journal du Dimanche Francuzi mieliby odpowiadać na pytania dotyczące zmniejszenia liczby parlamentarzystów oraz ograniczenia liczby ich kadencji. Tymczasem, jak zauważył brytyjski The Telegraph, również relacjonując doniesienia Le Journal du Dimanche, postulaty „żółtych kamizelek” odnośnie referendum są daleko szersze.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Francji już miało rozpocząć konsultacje z drukarniami w sprawie ewentualnego druku kart referendalnych, ponieważ ze względów logistycznych, by zdążyć do 26. maja, przygotowania do referendum powinny zacząć się najpóźniej za kilka dni. Według źródeł Le Journal du Dimanche władze wkrótce mają zdecydować, czy ogłosić referendum.

Francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau powiedziała, że Macron jeszcze nie podjął decyzji w sprawie zarządzenia głosowania. Sam prezydent w poprzednim tygodniu powiedział, że referendum jest „jedną z opcji na stole”.

Laurent Wauquiez, przywódca opozycyjnej partii Republikanie powiedział, że Macron podejmie „wielkie ryzyko”, jeśli referendum będzie dotyczyć tylko reformy parlamentu. Jego zdaniem są to sprawy „dalekie od zmartwień i priorytetów Francuzów”. Pomysł krytykuje również liderka Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen, argumentując, że łącząc referendum z wyborami do Europarlamentu Macron chce odwrócić uwagę głosujących od spraw europejskich.

The Telegraph przypomniał, że poprzednie referendum odbyło się we Francji 14 lat temu i Francuzi odrzucili w nim konstytucję Unii Europejskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Żółte kamizelki” protestują przeciw przemocy policji [+VIDEO]

Kresy.pl / Politico / The Telegraph

Macron ogłosi referendum w związku z protestami „żółtych kamizelek”?
5 (100%) 1 głosów.

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz