Le Pen na czele sondażu prezydenckiego

W najnowszym sondażu Francuskiego Instytutu Opinii Publicznej (IFOP) Marine Le Pen wyprzedza urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona.

W opublikowanych ostatnio wynikach sondażu Zgromadzenie Narodowe – dawny Front Narodowy zajmuje pierwsze miejsce w wyścigu o miejsca w Parlamencie Europejskim. Nowy sondaż IFOP wskazuje, że przewodnicząca tej partii Marine Le Pen prowadzi również w sondażu prezydenckim. Znaczne straty odnotował w nim urzędujący prezydent Emmanuel Macron.

Według danych podanych przez stronę Europe elects publikującą sondaże z całej Europy na Facebooku i Twitterze, w wyborach prezydenckich Le Pen poparłoby 27% głosujących. To aż o 4 punkty procentowe więcej niż w poprzednim tego typu sondażu IFOP. Macron znalazł się dopiero na drugim miejscu z poparciem 25%. Co ważne w stosunku do poprzedniego badania urzędujący prezydenta Francji stracił aż 8 punktów procentowych.

Wysokie poparcie utrzymuje lider radykalnie lewicowej Niepokornej Francji Jean-Luc Mélenchon. Chęć głosowania na niego wyraziło 14% respondentów. Oznacza to spadek poparcia o 3%. Przedstawiciel centroprawicowych Republikanów Francois Fillon może liczyć na głosy 13% Francuzów, co oznacza wzrost poparcia o 1 punkt procentowy. Podobny wzrost odnotował polityk Partii Socjalistycznej Benoit Hamon, ale był to wzrost do 8%. Tuż za nim znalazł się Nicolas Dupont-Aignan lider eurosceptycznej partii Debout la France (Powstań Francjo – DLF) pozyskując głosy 7% pytanych, o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim sondażu.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 11-13 grudnia na próbie 1125 respondentów.

facebook.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply