Zgromadzanie Narodowe czyli dawny Front Narodowy wyraźnie prowadzi w najnowszym sondażu Francuskiego Instytutu Opinii Publicznej (IFOP).

Funkcjonująca na Facebooku i Twitterze strona Europe elects podała wyniki najnowszego sondażu IFOP przeprowadzonego na początku grudnia. Wyborców pytano o to kogo poprą w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z sondażu wynika, że najpopularniejszą partią we Francji jest Zgromadzenia Narodowe – dawny Front Narodowy, któremu przewodzi Marine Le Pen. Chęć głosowania na narodowców wyraziło 24% respondentów, to o 2 punkty procentowe więcej niż poprzednim badaniu IFOP.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na drugim miejscu znalazła się w sondażu partia obecnego prezydenta Francji Emmanuela Macrona La République en marche (Republika naprzód – LREM), którą poparło 18% badanych, o jeden punkt procentowy mniej niż miesiąc wcześniej. Trzeci wynik osiągnęli centroprawicowi Republikanie (LR), których wybrało 11% respondentów. To 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim sondażu i aż 10 punktów procentowych mniej niż LR dostali w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.

Radykalną lewicową Niepokorną Francję (FI) wybrało 9% respondentów. Odnotowała ona stratę poparcia o 1 punkt procentowy. Po 8% poparcia otrzymały ruchy Europa-Ekologia-Zieloni (EELV) i eurosceptyczny Debout la France (Powstań Francjo – DLF). Zieloni wzmocnili się o 1 punkt procentowy, a eurosceptycy aż o 2.

Sondaż potwierdził upadek Partii Socjalistycznej. Jeszcze niedawno najpotężniejsza francuska partia otrzymała poparcie zaledwie 4,5% respondentów, o 1,5 punktu procentowego mniej niż w poprzednich wyborach i aż o 9,5 punktów procentowych mniej niż w wyborach w 2014 roku. Pozostałe partie również nie otrzymały poparcia wyższego niż 5%.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-10 grudnia na próbie 938 obywateli.

Czytaj także Dojrzali Francuzi i zdziecinniali Polacy

facebook.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz