Francuskie służby obawiają się gwałtownych demonstracji 11. listopada w Paryżu, podczas uroczystości 100-lecia zakończenia I wojny światowej – wynika z poufnego dokumentu, do którego w piątek dotarł dziennik Le Parisien.

W niedzielę do Paryża na świętowanie setnej rocznicy podpisania rozejmu kończącego I wojnę światową przybędą 72 głowy państw i 98 zagranicznych delegacji. W tym samym czasie na Placu Republiki zbierze się kilka tysięcy lewicowych przeciwników przyjazdu do stolicy Francji prezydenta USA Donalda Trumpa. Francuska policja ma obawy, że podczas tego zgromadzenia da o sobie znać tzw. czarny blok – lewaccy ekstremiści manifestujący w czarnych ubraniach z zamaskowaną twarzą – wynika z poufnej notatki prefektury francuskiej policji. Służby obawiają się, że od 200 do 400 agresywnych anarchistów i antyglobalistów może próbować dostać się w pobliże ambasady USA, Pałacu Elizejskiego lub centrum la Villette, gdzie zaplanowano posiedzenie I Paryskiego Forum Pokoju.

Francuskie służby mają w pamięci zamieszki z 1. maja tego roku, kiedy pochodom pierwszomajowym towarzyszyły burdy lewaków. Brało w nich udział około 1200 zamaskowanych i ubranych na czarno ludzi. Wznosili oni okrzyki „Paryżu, powstań!” i „każdy nienawidzi policji” a także hasła antyfaszystowskie. Mieli przy sobie także flagi sowieckie i transparenty z antyrządowymi hasłami oraz fajerwerki, które odpalali. Po próbie zatrzymania marszu w pobliżu mostu Austerlitz rozpoczęli zamieszki podpalając samochody i restaurację McDonalda. Próbowali także budować barykady. Do rozpędzenia anarchistów policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Zatrzymano prawie 200 osób, z czego 3 miały przy sobie nielegalną broń palną.

CZYTAJ TAKŻE: Hamburg w ogniu. Lewaccy ekstremiści starli się z policją i plądrowali sklepy

Jak napisało Le Parisien, na ten weeend paryska policja zmobilizowała 10 tys. funkcjonariuszy, których zadaniem będzie ochrona zarówno uroczystości 100-lecia zakończenia wojny jak i forum w la Vilette. Z tego powodu m.in. odwołano wszelkie planowane wcześniej urlopy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Marsz Niepodległości: „Czarny blok” jest niemile widzialny na marszu 11. listopada

Kresy.pl / Le Parisien

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz