Lewacy wykorzystali pierwszomajowe pochody jako okazję do wywołania burd.

Prawie 200 anarchistów zatrzymała we wtorek francuska policja w związku z zamieszkami, które towarzyszyły pochodowi pierwszomajowemu w centrum Paryża. – podała agencja AFP.

Według policji około 1200 zamaskowanych i ubranych na czarno anarchistów dołączyło do tradycyjnego pochodu organizacji lewicowych wznosząc okrzyki „Paryżu, powstań!” i „każdy nienawidzi policji”. Jak podaje PAP, wznosili także hasła antyfaszystowskie. Mieli przy sobie także flagi sowieckie i transparenty z antyrządowymi hasłami oraz fajerwerki, które odpalali. Po próbie zatrzymania marszu w pobliżu mostu Austerlitz rozpoczęli zamieszki podpalając samochody i restaurację McDonalda. Próbowali także budować barykady. Do rozpędzenia anarchistów policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Trzem spośród około 200 zatrzymanych odebrano nielegalnie posiadaną broń.

Policja spodziewała się, że lewackie ugrupowania mogą zorganizować burdy z okazji święta 1. maja. W mediach społecznościowych lewicowcy zagrzewali się do urządzenia we wtorek w Paryżu „dnia rewolucji”.

Francuski minister spraw wewnętrznych potępił przemoc na ulicach i zapowiedział ściganie organizatorów zajść.

Jak pisze AFP, największe od miesięcy zamieszki w Paryżu zbiegły się ze wzrostem napięć społecznych we Francji związanych z reformą sektora publicznego forsowaną przez Emmanuela Macrona.

Według szacunków policji w pochodzie pierwszomajowym w Paryżu wzięło udział 20 tys. ludzi. Organizatorzy pochodu ocenili ich liczbę na 55 tysięcy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Setki migrantów uczestniczyło w zamieszkach w centrum Paryża [+VIDEO]

Kresy.pl / AFP / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz