Sekretarz stanu do spraw Węgrów poza granicami Árpád János Potápi podliczył w sobotę jak wielkie środki obóz polityzny Fideszu przeznaczył na wsparcie kresowych rodaków.

Polityk przemawiał w sobotę na Narodowym Zjeździe Węgrów, który ma miejsce w miejscowości Ópusztaszer, gdzie znajduje się Narodowy Park Pamięci. Jak twierdził Potápi poziom wsparcia dla Madziarów za granicami Węgier jest obecnie dziesięciokrotnie wyższy niż w zeszłej dekadzie za rządów socjalistów, zrelacjonował portal Daily News Hungary.

Jak podliczył Potápi od przejęcia władzy w 2010 r. obóz Viktora Orbána wydał już na ten cel 309 miliardów forintów, czyli równowartość 800 mlionów euro. Pieniędze te otrzymało łącznie 50 tys. różnej rangi organizacji w ramach ponad 100 programów uruchomionych przez władze w Budapeszcie.

Zrealizowano 5,4 tys. projektów o charakterze inwestycyjnym. Zbudowano między innymi 155 przedszkoli a 725 kolejnych wyremontowano zgodnie z priorytetem Budapesztu zapewnienia każdemu węgierskiemu dziecku poza granicami kraju możliwość wychowania i edukacji w węgierskim języku od najmłodszych lat, jak opisał portal.

Potápi podkreślił, że wsparcie dla rodzin, które wysyłają swoje dzieci do szkół z węgierskim językiem naucznia lub lekcjami węgierskiego, zostało w tym roku podniesione z 22,4 tys. forintów  (58,37 euro) do 100 tys. forintów (260,59 euro). Dodał, że doświadczenie pokazuje, że większość dzieci, które nie pobierają nauki właśnie w takich szkołach traci swoją węgierską tożsamość.

Potápi powiedział, że od 2018 roku Węgrzy poza granicami kraju mogą ubiegać się o zasiłek macierzyński i obligacje na dziecko. Dodał, że około 60 tys. firm na obszarach zamieszkiwanych przez społeczności węgierskie otrzymało wsparcie na rozwój swojej działalności. Urzędnik twierdził, że węgierski rząd sfinansował prawie całość działalności węgierskich instytucji na Zakarpaciu, na zachodzie Ukrainy, w okresie od 2015 r.

W państwach graniczących z Węgrami zamieszkuje łącznie około 2,5 mln etnicznych Madziarów. To konsekwencja odpądnięcia od Królestwa Węgier znacznych obszarów na mocy traktatu z Trianon z 1920 r.

Czytaj także: Viktor Orbán: Część Ukrainy to starożytna węgierska ziemia

dailynewshungary.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. vektor
    vektor :

    No i co ciulki? Zobaczcie jak dba się o naród i kresy ! Nie tylko na 2 miesiące przed wyborami się obudzili albo budzą!Panie Orban wystaw Pan swoją kandydaturę w nadchodzaących wyborach