Rząd Węgier w budżecie na 2020 r. podwoił środki na wspieranie edukacji i kultury wśród węgierskiej mniejszości mieszkającej poza granicami kraju, poinformowała w piątek Kancelaria Premiera. Na ten cel w przyszłym roku zostanie przeznaczone 2 mld forintów (ok. 25 mln złotych).

Program ma na celu zacieśnianie więzów między Węgrami mieszkającymi w kraju i poza nim oraz wzmacnianie węgierskiej tożsamości narodowej poprzez wspieranie edukacji i kultury mniejszości węgierskich.

Czytaj także: Na Zakarpaciu stanął pomnik węgierskiego bohatera. Jego odsłonięcie stoi pod znakiem zapytania

Środki finansowe będą rozdysponowywane przez centralny fundusz koordynowany bezpośrednio przez Kancelarię Premiera oraz fundację przyznającą granty organizacjom działającym na szczeblu regionalnym.

Węgierski rząd zamierza przekazać po jednym miliardzie forintów na szczeblu centralnym i regionalnym. W roku ubiegłym kwota ta wyniosła odpowiednio 700 mln i 400 mln forintów. Pieniądze będą przeznaczone na rzecz mniejszości węgierskiej mieszkającej na Słowacji, Ukrainie (Zakarpaciu), w Rumunii (Transylwanii) oraz Serbii (Wojwodinie).

Zmianie uległy także zasady przyznawania środków. Od teraz każda organizacja będzie mogła złożyć tylko jeden wniosek – na dotację centralną (od 500 tys. do 10 mln forintów) oraz regionalną (od 300 tys. do 3 mln forintów).

W Polsce środki przeznaczone na wspieranie Polonii i Polaków za granicami wynoszą 100 mln złotych, jednak kwota ta jest rozdysponowywana na cele o szerszym zakresie tematycznym. Jak czytamy na stronie Senatu, najwięcej pieniędzy w budżecie na 2020 r. przeznaczono na edukację – 33,25 mln zł. Na kulturę i promocję Polski oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego przeznaczono 16,7 mln zł, na wzmacnianie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania – 16,65 mln zł, na media polonijne – 12 mln zł, na infrastrukturę polonijną – 16,7 mln zł i na pomoc charytatywną i socjalną 4,9 mln zł.

Czytaj także: Premier powołał pełnomocnika ds. Polonii i Polaków za granicą. “Rzeczpospolita”: chodzi o 100 mln złotych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / dailynewshungary.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply