Premier Mateusz Morawiecki powołał w czwartek Jana Dziedziczaka na pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. Według „Rzeczpospolitej”, jest to początek zmian mających na celu odebranie Senatowi kompetencji w dziedzinie Polonii i Polaków za granicą.

Jan Dziedziczak karierę polityczną rozpoczął jako asystent prasowy Jarosława Kaczyńskiego, odpowiadając za kształtowanie jego medialnego wizerunku. Od 14 lipca 2006 do 4 listopada 2007 pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 r. jest posłem na Sejm RP, a od listopada 2015 r. do kwietnia 2018 r. pełnił także funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Czytaj także: Polacy na Białorusi powiesili tabliczki z dwujęzycznymi nazwami ulic [+FOTO]

O jego nominacji poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. „Premier Morawiecki powołał Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jan Dziedziczak będzie odpowiedzialny za wsparcie naszych rodaków poza granicami kraju”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na źródła w Prawie i Sprawiedliwości”, podał, że nominacja ma być początkiem zmian mających na celu odebranie Senatowi kompetencji w dziedzinie Polonii. Izba wyższa polskiego parlamentu zajmuje się Polakami mieszkającymi za granicą od lat 30. ubiegłego wieku. „Rz” podkreśla, że odebranie Senatowi tej funkcji wiąże się z dużymi funduszami, jakie są przekazywane na wspieranie Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Jak czytamy na stronie Senatu, w 2019 r. „budżet Senatu na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą został utrzymany na poziomie roku ubiegłego i wynosi 100,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy, zgodnie z oczekiwaniami środowisk polonijnych i polskich poza granicami, przeznaczono na edukację – 33,25 mln zł. Na kulturę i promocję Polski oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego przeznaczono 16,7 mln zł, na wzmacnianie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania – 16,65 mln zł, na media polonijne – 12 mln zł, na infrastrukturę polonijną – 16,7 mln zł i na pomoc charytatywną i socjalną 4,9 mln zł”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Rzeczpospolita / senat.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz