Premier Mateusz Morawiecki powołał w czwartek Jana Dziedziczaka na pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. Według „Rzeczpospolitej”, jest to początek zmian mających na celu odebranie Senatowi kompetencji w dziedzinie Polonii i Polaków za granicą.

Jan Dziedziczak karierę polityczną rozpoczął jako asystent prasowy Jarosława Kaczyńskiego, odpowiadając za kształtowanie jego medialnego wizerunku. Od 14 lipca 2006 do 4 listopada 2007 pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 r. jest posłem na Sejm RP, a od listopada 2015 r. do kwietnia 2018 r. pełnił także funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Czytaj także: Polacy na Białorusi powiesili tabliczki z dwujęzycznymi nazwami ulic [+FOTO]

O jego nominacji poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. „Premier Morawiecki powołał Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jan Dziedziczak będzie odpowiedzialny za wsparcie naszych rodaków poza granicami kraju”.

Dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na źródła w Prawie i Sprawiedliwości”, podał, że nominacja ma być początkiem zmian mających na celu odebranie Senatowi kompetencji w dziedzinie Polonii. Izba wyższa polskiego parlamentu zajmuje się Polakami mieszkającymi za granicą od lat 30. ubiegłego wieku. „Rz” podkreśla, że odebranie Senatowi tej funkcji wiąże się z dużymi funduszami, jakie są przekazywane na wspieranie Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Jak czytamy na stronie Senatu, w 2019 r. „budżet Senatu na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą został utrzymany na poziomie roku ubiegłego i wynosi 100,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy, zgodnie z oczekiwaniami środowisk polonijnych i polskich poza granicami, przeznaczono na edukację – 33,25 mln zł. Na kulturę i promocję Polski oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego przeznaczono 16,7 mln zł, na wzmacnianie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania – 16,65 mln zł, na media polonijne – 12 mln zł, na infrastrukturę polonijną – 16,7 mln zł i na pomoc charytatywną i socjalną 4,9 mln zł”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Rzeczpospolita / senat.gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz