Węgry planują wysłać do ONZ propozycję ustanowienia międzynarodowego dnia pamięci ofiar dyktatury komunistycznej.  O takim zamiarze poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Według Szijjarto reżimy komunistyczne są częścią tragicznej historii ludzkości z powodu represji wobec setek milionów ludzi. „Nie wolno nam dopuścić, by zbrodnie komunizmu były poddawane w wątpliwość na arenie międzynarodowej” – mówił minister odnosząc się też do „innych obrzydliwych i nieuczciwych prób fałszowania historii”.

Szijjarto wyraził nadzieję, że Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmie rezolucję w tej sprawie na kolejnej sesji we wrześniu 2020 roku.

Minister spraw zagranicznych Węgier dodał, że Budapeszt pracuje już nad tekstem rezolucji. Jej temat zostanie też poruszony w najbliższej przyszłości podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz następnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w Europie obchodzi się już Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu zwany też Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Został on proklamowany w 2008 roku przez Parlament Europejski i jest obchodzony 23 sierpnia, w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Działacze Razem twierdzą, że „Wielki Głód” w ZSRR został wywołany przez nacjonalizm jego kierownictwa

Kresy.pl / TASS

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz