Wybory do Parlamentu Europejskiego na Słowacji odbyły się jeszcze w sobotę. Choć oficjalnie nie podano jeszcze  wyników, słowacka gazeta już je ujawniła.

Powołując się na przecieki, słowacka gazeta “Dennik N” ujawniła wyniki wczorajszego głosowania na Słowacji. Wbrew sondażom zakończyło się one klęską rządzącej Słowacją od 2012 r. partii Kierunek Socjalna Demokracja (Smer). Poparło ją tylko 15,7% głosujących, to jest aż o 8,4 punktów procentowych mniej niż pięć lat temu. Jeśli ten wynik się potwierdzi, oznaczać będzie stratę 1 mandatu w Parlamencie Europejskim. Smerowi zostaną trzy mandaty.

Zwycięzcą słowackich wyborów do PE jest według “Dennika N” liberalna koalicja skupiona wokół Partii Postępowej (PS), na którą zagłosowało aż 20,1% Słowaków. Sukces tej nowej, prounijnej koalicji zbudowany został na kampanii i niedawnym zwycięstwie wyborczym nowej prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej, która w marcu pokonała kandydata Smeru. Liberalna koalicja będzie miała 4 mandaty w PE.

Trzecie miejsca zajęła radykalna, nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja (L’SNS). Izolowana przez pozostałe stronnictwa, partia Mariana Kotleby zdobyła 12,1% głosów. To aż o 10,4 punktów procentowych więcej niż w poprzednich wyborach. Nacjonaliści będą mieli 2 mandaty w PE.

9,7% uzyskał centroprawicowy Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH), który stracił w porównaniu do poprzednich wyborów 3,5 punktów procentowych poparcia i zdobył tylko 1 mandat, zamiast dotychczasowych 2. Tuż za nim znalazła się liberalna ale zarazem eurosceptyczna partia Wolność i Solidarność (SaS) z poparciem 9,6% wyborców. Wzrost poparcia o 2,9 punktów procentowych przełożył się w słowackiej ordynacji na 2 mandaty czyli o 1 więcej niż dotychczas. 1 mandat zdobyła jeszcze partia OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości) z poparciem 5,3% głosujących (spadek o 2,2 punktu procentowego).

Swój jedyny mandat w PE straciła Partia Węgierskiej Koalicji (SMK-MKP), którą poparło 5% głosujących. Pięć lat tamu na popieraną przez Budapeszt partię zagłosowało 6,5% obywateli. SMK-MKP zdołała jednak wyprzedzić swojego konkurenta – partię Most-Hid, tworzoną przez liberalnie nastawionych członków mniejszości węgierskiej i polityków słowackich. Partia ta uzyskała tylko 2,6% poparcia, o 3,2 punkty procentowe mniej niż w 2014 r.

Poniżej progu wyborczego znalazła się także niegdyś współrządząca krajem Słowacka Partia Narodowa, na którą zagłosowało 4,1% Słowaków biorących udział w wyborach.

twitter.com/EuropeElects/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply