Partia premiera Viktor Orbán nadal utrzymuje bardzo wysokie poparcie społeczne. W najnowszym sondażu chęć głosowania na Fidesz zadeklarowała prawie połowa wyborców.

Profil Europe Elects publikujący na Facebooku zestawienie sondaży sympatii politycznych w różnych krajach Europy, podał w poniedziałek wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię IDEA na Węgrzech. Wynika z niego, że 47% zdecydowanych na zagłosowanie respondentów oddałoby głos właśnie na Fidesz. W ubiegłorocznych wyborach koalicja Fidesz-KDNP otrzymała 49% głosów.

Drugie miejsce w sondażu zajął Jobbik, który od partii nacjonalistycznej wyewoluował w kierunku opozycyjnej „partii ludowej”. Chęć głosowania na tę partię wyraziło 17% pytanych. W wyborach Jobbik uzyskał poparcie wyższe o dwa punkty procentowe. Węgierską Partię Socjalistyczną (MSZP) wybrało 10% respondentów, także o dwa punkty procentowe mniej niż w czasie wyborów. Umacnia się jej lewicowy konkurent – Koalicja Demokratyczna (DK) byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsány’ego, którą wybrało 9% respondentów, podczas gdy w czasie wyborów uzyskała 5%.

Pozostałe partie uzyskały w sondażu poparcie nie pozwalające im na przekroczenie progu wyborczego. Liberalne Momentum wybrało 4% respondentów (w czasie wyborów 3%). Taka sama liczba wyborców zadeklarowała oddanie głosu na Partię psa o dwóch ogonach (MKKP), która w czasie wyborów dostała 2% głosów. Liberalny ruch „Polityka może być inna” wskazało 3% pytanych (w czasie wyborów 7%). 2% pytanych wskazało na Ruch Nasz Dom (Mi Hazánk) założonego przez byłego czołowego działacza Jobbiku László Toroczkaia, niezadowolonego z porzucenia przez tę partię narodowych haseł. Takie same poparcie uzyskali w sondażu Zieloni.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 28 lutego-4 marca na próbie 2000 obywateli.

Czytaj także: Prasa: Orban postawił się Amerykanom

facebook.com/EuropeElects/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz