Zamieszki w Barcelonie w rocznicę referendum niepodległościowego [+VIDEO]

W nocy w Barcelonie doszło do zamieszek, w wyniku których ucierpiały 43 osoby. Większość z nich to policjanci, którzy ochraniali budynek katalońskiego parlamentu. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Starcia pod parlamentem miały związek z wieczornym marszem zwolenników niepodległości Katalonii, zorganizowanym w pierwszą rocznicę uznanego za nielegalne referendum na temat niepodległości prowincji. Kilkanaście tysięcy uczestników marszu domagało się uznania niepodległości Katalonii oraz wypuszczenia z więzień organizatorów zeszłorocznego referendum. Demonstranci otoczyli budynek parlamentu i naklejąc na nim plakaty z napisem „Republika w budowie” oraz skandując „1. października, nie zapomnimy, nie przebaczymy”, próbowali wedrzeć się do budynku. Doszło do użycia pałek przez policję.

Według lokalnych władz ranne zostały 43 osoby, z czego 32 policjantów.

Jak pisaliśmy, wcześniej w poniedziałek doszło do prób blokowania dróg i linii kolejowych przez katalońskich separatysów, jednak, jak podaje Reuters, nie trwały one długo. Ponadto w Barcelonie doszło do 180-tysięcznej demonstracji zwolenników niepodległości Katalonii. W Gironie doszło do opanowania budynku należącego do katalońskich, zerwania z niego hiszpańskiej flagi i zawiedzenia flagi Katalonii.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez obciążył odpowiedzialnością za nocne zamieszki premiera Katalonii Quima Torrę, który brał w poniedziałek udział w świętowaniu rocznicy referendum i podczas uroczystości chwalił organizatorów blokad i manifestacji mówiąc, że „robią dobrze, naciskając”.

Katalońska polityka powinna wrócić do parlamentu, a premier Quim Torra powinien wypełniać swoje powinności i nie wystawiać na szwank normalizacji politycznej w regionie poprzez zachęcanie radykałów do ataków na instytucje reprezentujące wszystkich Katalończyków – stwierdził Sanchez.

We wtorek regionalne władze Katalonii oraz największe katalońskie partie skrytykowały zamiar wdarcia się demonstrantów do siedziby parlamentu.

CZYTAJ TAKŻE: Katalonia: w wyniku starć z policją 337 osób zostało rannych, niektóre ciężko

Kresy.pl / PAP / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply