Hiszpania: Trwają antyrządowe protesty. Konserwatywny polityk postrzelony

W zamian za poparcie rządzący Hiszpanią socjaliści porozumieli się z partią Razem dla Katalonii (Junts), byłego premiera tego regionu Carlesa Puigdemonta, w sprawie amnestii dla katalońskich separatystów. W związku z tym w kraju trwają antyrządowe manifestacje, policja używa wobec demonstrantów siły. Jeden z założycieli konserwatywnej hiszpańskiej partii Vox został postrzelony po wyjściu z kościoła.

W czwartek pod siedzibą rządzącej Hiszpanią socjalistycznej partii PSOE w Madrycie zebrało się ok. 10 tys. protestujących. Antyrządowe manifestacje odbyły się też m.in. w Barcelonie, Walencji, Caceres, Murcji, Almerii, Maladze i Sewilli.

W Madrycie doszło do zamieszek. Policjanci obrzuceni zostali butelkami, kamieniami i petardami, w odpowiedzi użyto pałek i broni gładkolufowej. Zatrzymano 15 osób.

Podczas protestów demonstranci wznosili okrzyki przeciwko socjalistom, premierowi Sanchezowi oraz katalońskim separatystom. Skandowano m.in.: “Sanchez do więzienia!”, “Nie dla amnestii!”, “Socjaliści-terroryści”.

Również w czwartek w Madrycie Alejandro Vidal-Quadras, współzałożyciel hiszpańskiej prawicowej partii Vox, został postrzelony w twarz przez nieznanego napastnika. Obecnie jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dziennik “El Mundo” podaje, że kula przecięła skórę na szczęce mężczyzny “od jednego jej końca do drugiego”.

Vidal-Quadras uczestniczył w mszy świętej w pobliskim kościele. Po zakończeniu nabożeństwa wyszedł ze świątyni i skierował się do samochodu. Polityk miał właśnie wsiąść do auta, kiedy został postrzelony przez nieznanego napastnika.

Po oddaniu strzału z pistoletu Parabellum 9 mm, napastnik wsiadł na czekający na niego czarny motocykl Yamaha i wspólnie z jego kierowcą uciekł z miejsca zdarzenia.

Vidal-Cuadras był wieloletnim członkiem hiszpańskiej konserwatywnej Partii Ludowej, jej regionalnym przywódcą w Katalonii i członkiem Parlamentu Europejskiego. Po odejściu z Partii Ludowej współtworzył partię Vox. Opuścił jej szeregi wkrótce po nieudanej próbie zdobycia mandatu do europarlamentu w 2014 roku.

Vidal-Quadras od kilku lat nie brał aktywnego udziału w polityce, ale udzielał się publicznie jako komentator i felietonista.

Protesty w hiszpańskich miastach trwają od tygodnia. W czwartek PSOE porozumiało się z partią Razem dla Katalonii (Junts), byłego premiera tego regionu Carlesa Puigdemonta, w sprawie amnestii dla katalońskich separatystów. W zamian secesjoniści zobowiązali się poprzeć trzeci gabinet lidera socjalistów Pedro Sancheza.

Na początku listopada podobne porozumienie socjaliści osiągnęli z Republikańską Lewicą Katalonii (ERC), które podobnie jak Junts ma 7 posłów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu.

Pomimo lipcowych wyborów Hiszpania wciąż pozostaje bez rządu. Do 27 listopada spodziewane jest głosowanie nad wotum zaufania dla trzeciego rządu Sancheza, który może liczyć na poparcie kierowanych przez siebie socjalistów, radykalnie lewicowego bloku Sumar, a także mniejszych ugrupowań regionalnych, w tym separatystów z Kraju Basków i Katalonii.

Kresy.pl / bbc.com / news.sky.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply