Wicepremier i lider głównej partii rządzącej – Ruchu 5 Gwiazd Luigi Di Maio zapowiedział, że Włochy mogą zawetować budżet UE na lata 2021-2027.

“Jeśli sytuacja imigracyjna się szybko nie zmieni weto będzie pewne” napisał w poniedziałek na Facebooku włoski wicepremier oraz minister rozwoju gospodarczego, pracy i polityki społecznej Luigi di Maio. Portal Politico podkreśla, że to kolejne ostrzeżenie włoskiego polityka, który już wcześniej zapowiadał, że jego kraj nie wpłaci 20 mld euro do unijnego budżetu. Di Maio wysunął tę groźbę w kontekście 150 migrantów oczekujących na przyjęcie w sycylijskim porcie Katania. Włochy zgodziły się ich przyjąć dopiero pod naciskiem Unii Europejskiej.

Groźbę di Maio odrzucił unijny komisarz do spraw budżetu Günther Oettinger, który zapowiadał “ciężkie sankcje” jeśli Włochy przestaną wpłacać swoją składkę do budżetu Unii Europejskiej. Oettinger napisał przy tym na Twitterze, ze UE “jest wspólnotą prawa i wartości, i wszystkie państwa muszą stosować się do reguł. Każde Państwo Członkowskie powinno wypełniać swoje zobowiązania i ma obowiązek współpracować. Współpraca, a nie groźby, to europejskie rozwiązanie”.

Portal zauważa, że także premier Włoch Giuseppe Cont chłodno ocenił efekty czwartkowego, zwołanego przez Rzym nadzwyczajnego zebrania przedstawicieli 12 unijnych państw w sprawie imigracji piszać na Facebooku, że “Włochy wyciągną konsekwencje”. Od deklaracji tych dystansował się jednak minister spraw zagranicznych Italii Enzo Moavero, który podkreślił, że uiszczanie składki jest “prawnym obowiązkiem” państwa członkowskiego.

politico.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply