W poniedziałek miliony Włochów po raz pierwszy od prawie dwóch miesięcy mogły pójść do pracy oraz odwiedzić swoich bliskich.

Jak podaje agencja ANSA, Włochy rozpoczęły stopniowe uchylenie obostrzeń, które wprowadzono 55 dni temu. Rząd zezwolił na uruchomienie zakładów pracy, odwiedzanie takich miejsc jak parki a także na odwiedzanie swoich bliskich. Szacuje się, że do pracy wróci około 4 mln ludzi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Premier Giuseppe Conte zaapelował do społeczeństwa o odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad dystansowania społecznego oraz innych przepisów. Pracodawcy muszą zapewnić dezynfekcję miejsc pracy oraz bezpieczną odległość pomiędzy pracownikami. W trakcie odwiedzin krewnych konieczne jest noszenie maseczek. Duże zebrania rodzinne nie są dozwolone.

Sportowcom pozwolono na wznowienie indywidualnych treningów, ale na treningi zespołowe wciąż nie ma zgody. Do 18 maja pozostają zamknięte sklepy poza tymi, które sprzedają żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby. Bary i restauracje (o ile nie sprzedają jedzenia na wynos), fryzjerzy i salony piękności muszą poczekać z otwarciem do 1 czerwca. Jak zapowiedział premier Conte, w tym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele już nie wrócą do szkół.

Włoski rząd nazywa uchylanie obostrzeń „drugą fazą” walki z koronawirusem.

Jak pisze agencja Reutera, ruch drogowy na włoskich ulicach w poniedziałkowy poranek wciąż był zauważalnie mniejszy niż w lutym br. Agencja zauważyła, że złagodzeniu obostrzeń towarzyszyły niejasności, co będzie dozwolone. Zamieszanie pogłębiły wytyczne wydane w weekend przez rząd, które stały się przedmiotem krytyki i kpin w mediach społecznościowych. Zgodnie z nimi dozwolone jest odwiedzanie dalekich krewnych, a także osób, z którymi łączy kogoś „trwała więź uczuciowa”. Później wyjaśniono, że odwiedzanie przyjaciół nie jest dozwolone.

We Włoszech zanotowano znaczny spadek liczby zgonów i liczby zachorowań na COVID-19 w ciągu ostatniej doby. W niedzielę informowano o 174 nowych zgonach (300 mniej niż dzień wcześniej) oraz 1389 nowych zachorowaniach (ponad 500 mniej). Od początku epidemii w tym kraju zmarły 28884 osoby zarażone koronawirusem, a zachorowało ponad 210 tys. osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prawie połowa Włochów chce wyjścia z Unii Europejskiej

Kresy.pl / ANSA / Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz