Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej TASS zastrzegł, że państwo to jest samodzielnym aktorem poza jakimikolwiek blokami polityczno-militarnymi.

Vuczić powiedział Rosjanom – „Serbia nigdy nie wejdzie do NATO ani żadnej innej struktury militarnej. Będzie samodzielnym, niepodległym, wolnym państwem, które jest wierne polityce neutralności wojskowej” – zacytował portal Onet. Prezydent Serbii uznał, że tylko jej pozablokowy status zagwarantuje jej niepodległość.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Vuczić odniósł się także do ćwiczeń wojskowych „Słowiańskie braterstwo” w ramach których serbscy żołnierze ćwiczą cyklicznie wraz z żołnierzami białoruskimi i rosyjskimi. W roku bieżącym Serbowie wycofali się z tego uczestnictwa, ze względu na ostry kryzys społeczno-polityczny na Białorusi, jednak Vuczić zaznaczył, że jego kraj chce powrotu do tej formy współpracy z dwoma państwami słowiańskimi. Oświadczył też, że Serbia chce przyjaznych relacji z „narodem i państwem białoruskim”.

Przywódca Serbii podkreślił przy tym, że jednocześnie podjął też decyzję o wycofaniu sił serbskich także ze wspólnych ćwiczeń z NATO, co tłumaczył presją Unii Europejskiej, która „była tak duża, że aby zachować neutralność militarną, byliśmy zmuszeni podjąć taką decyzję”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Vuczić podkreślił również rolę Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej w zwycięstwie nad III Rzeszą oraz zakończeniu jej okupacji obszaru dawnej Jugosławii. „To zwycięstwo jest dla nas wielkim zwycięstwem, tak samo jak dla narodu Rosji. Uważam, że to zwycięstwo nad faszyzmem i nasza walka z nim nie powinny być nigdy zapomniane. Będziemy z tego dumni i będziemy zdecydowanie występować przeciw fałszowaniu i pisaniu historii na nowo” – zadeklarował serbski prezydent.

Czytaj także: Serbia prezentuje możliwości swoich sił zbrojnych [+VIDEO]

onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz