Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej TASS zastrzegł, że państwo to jest samodzielnym aktorem poza jakimikolwiek blokami polityczno-militarnymi.

Vuczić powiedział Rosjanom – „Serbia nigdy nie wejdzie do NATO ani żadnej innej struktury militarnej. Będzie samodzielnym, niepodległym, wolnym państwem, które jest wierne polityce neutralności wojskowej” – zacytował portal Onet. Prezydent Serbii uznał, że tylko jej pozablokowy status zagwarantuje jej niepodległość.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Vuczić odniósł się także do ćwiczeń wojskowych „Słowiańskie braterstwo” w ramach których serbscy żołnierze ćwiczą cyklicznie wraz z żołnierzami białoruskimi i rosyjskimi. W roku bieżącym Serbowie wycofali się z tego uczestnictwa, ze względu na ostry kryzys społeczno-polityczny na Białorusi, jednak Vuczić zaznaczył, że jego kraj chce powrotu do tej formy współpracy z dwoma państwami słowiańskimi. Oświadczył też, że Serbia chce przyjaznych relacji z „narodem i państwem białoruskim”.

Przywódca Serbii podkreślił przy tym, że jednocześnie podjął też decyzję o wycofaniu sił serbskich także ze wspólnych ćwiczeń z NATO, co tłumaczył presją Unii Europejskiej, która „była tak duża, że aby zachować neutralność militarną, byliśmy zmuszeni podjąć taką decyzję”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Vuczić podkreślił również rolę Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej w zwycięstwie nad III Rzeszą oraz zakończeniu jej okupacji obszaru dawnej Jugosławii. „To zwycięstwo jest dla nas wielkim zwycięstwem, tak samo jak dla narodu Rosji. Uważam, że to zwycięstwo nad faszyzmem i nasza walka z nim nie powinny być nigdy zapomniane. Będziemy z tego dumni i będziemy zdecydowanie występować przeciw fałszowaniu i pisaniu historii na nowo” – zadeklarował serbski prezydent.

Czytaj także: Serbia prezentuje możliwości swoich sił zbrojnych [+VIDEO]

onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz