W hiszpańskim parlamencie w czwartek odbyło się głosowanie w sprawie zgody na ekshumowanie zwłok generała Francisco Franco i przeniesienie ich poza mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii Valle de los Caidos (Dolina Poległych). Głosowanie zakończyło się zwycięstwem zwolenników przeniesienia szczątków dyktatora.

Jak podaje New York Times, dekret Rady Ministrów o przeniesieniu szczątków Franco poparło 172 deputowanych przy 2 przeciw i 164, którzy wstrzymali się od głosu. Za dekretem głosowali deputowani Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i lewicowego Podemos a także baskijscy i katalońscy nacjonaliści. Od głosu wstrzymali się reprezentanci Partii Ludowej i Ciudadanos.

Partia Ludowa zapowiedziała, że zaskarży tę decyzję do hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego zarzucając, że bezzasadnie została przyjęta w przyspieszonym trybie. Jak stwierdza Polska Agencja Prasowa, przeniesieniu szczątków gen. Franco może przeszkodzić także brak zgody jego rodziny na ekshumację. Władze kościelne, które są gospodarzami bazyliki, w której spoczywa dyktator, informowały wcześniej, że ekshumacja nie będzie możliwa bez zgody rodziny.

Już w czerwcu br. nowy socjalistyczny premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiadał w pierwszym wywiadzie telewizyjnym po objęciu urzędu, że jego rząd przeniesie szczątki gen. Franco poza mauzoleum Dolina Poległych.

Socjaliści przedstawiają zamiar usunięcia trumny z ciałem Franco jako krok ku przemianie Doliny Poległych w „miejsce uszanowania i pamięci o wszystkich Hiszpanach”.

Gigantyczne mauzoleum zostało zbudowane w latach 50. około 50 km od Madrytu. Zostały do niego przeniesione prochy ponad 30 tys. ofiar z obu stron wojny domowej. W kryptach pochowano również szczątki przymusowych budowniczych Doliny Poległych. Obecnie wiele rodzin poległych zwolenników republiki nie chce, aby ich bliscy spoczywali obok generała Franco. W maju 2017 roku hiszpański parlament głosami socjalistów przyjął uchwałę o usunięciu szczątków generała, ale nie miała ona mocy obowiązującej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W wieku 97 lat zmarła jedyna córka gen. Francisco Franco

Kresy.pl / NYT / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz