Najnowszy sondaż wskazuje, że lewicowe partie PSOE i Podemos nie będą w stanie utworzyć rządu Hiszpanii w kolejnej kadencji. Konserwatywny Vox wyrósł na trzecią siłę polityczną kraju.

Wyniki sondażu GAD3 przeprowadzonego na zlecenie hiszpańskiego dziennika „ABC” podał profil Europe Elects na Twitterze i Facebooku. W sondażu tym rządząca obecnie w Madrycie Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) uzyskała poparcie 27,3 proc. respondentów, to jest o ponad 2 punkty procentowe mniej niż w wyborach w kwietniu bieżącego roku. Mimo, zwycięstwa sprzed pół roku PSOE nie była w stanie stworzyć rządu z poparciem stabilnej większości parlamentarnej co doprowadziło do rozpisania przedterminowych wyborów na 10 listopada.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Potencjalny koalicjant PSOE, radykalnie lewicowa partia Unidas Podemos uzyskała w sondażu tylko 12,7 proc. czyli prawie o 2 punkty procentowe mniej niż pół roku wcześniej. Jak oblicza dziennik „Rzeczpospolita” oznacza to, że obie lewicowe partia miałyby by w Kongresie Deputowanych tylko 155 mandatów na 350.

Sondaż wskazuje na wzmocnienie się centroprawicowej Partii Ludowej (PP), którą poparło w nim 22 proc. respondentów, to jest o 5 punktów procentowych więcej niż w kwietniu. Liberalna partia Ciudadanos (Obywatele) uzyskała w sondażu poparcie 8,9 proc. badanych, aż o 7 punktów procentowych mniejsze niż w poprzednich wyborach. Jak podlicza „Rzeczpospolita” także centroprawicowcy (PP i Ciudadanos) uzyskali by w parlamencie liczbę mandatów nie wystarczającą do stworzenia rządu – 140.

Rośnie w siłę konserwatywna i narodowa partia Vox, która funkcjonuje na scenie parlamentarnej dopiero od pół roku. W najnowszym sondażu GAD3 uzyskała poparcie 13,5 proc. pytanych. W wyborach na Vox zagłosowało 10,3 proc. W nowym parlamencie Vox mogłoby uzyskać 41 miejsc.

Sondaże dla „El Mundo” i „La Razon” wskazują, że poparcie dla Vox wzrasta w związku z budzącą kontrowersje ekshumacją szczątków generała Francisco Franco z kompleksu w Dolinie Poległych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Taki wynik wyborów wymusił by na socjalistach konieczność szukania poparcia przedstawicieli regionalistycznych czy wręcz separatystycznych partii katalońskich i baskijskich.

rp.pl/twitter.com/EuropeElects/kresy.pl

 

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz