Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Chorwacji wygrał były premier z ramienia partii socjaldemokratycznej, Zoran Milanović. Po przeliczeniu 90 proc. głosów otrzymał prawie 30 proc. poparcia. Trzy punkty procentowe mniej otrzymała urzędująca prezydent, Kolinda Grabar-Kitarović z konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ).

Na trzecim miejscu uplasował się określany przez media jako „skrajnie prawicowy” Miroslav Szkoro. 57-letni piosenkarz otrzymał ok. 24 proc. głosów. Oznacza to, że nie będzie sensacji i do drugiej tury przechodzą kandydaci z politycznego mainstreamu Chorwacji.

Czytaj także: Prezydent Chorwacji: Bardzo czekamy na Władimira Putina

Wybory prezydenckie traktowane są jako prognostyk przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu, w którym partia Grabar-Kitarović ma 61 posłów, a Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SPD) 53. Rządy sprawowane są przez mniejszościową koalicję HDZ z Chorwacką Partią Ludową – Liberalnymi Demokratami (HNS-LD). Urząd prezydenta ma w Chorwacji przede wszystkim reprezentacyjny charakter.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kampania prezydencka odbywa się w cieniu skandalu związanego z bezwarunkowym poparciem, jakie Grabar-Kitarović udzieliła burmistrzowi Zagrzebia, Milanowi Bandiciowi. Polityk jest oskarżony w 13 sprawach korupcyjnych. Obecna prezydent Chorwacji oddała także hołd gen. Slobodanowi Praljakowi, który po usłyszeniu wyroku skazującego za zbrodnie wojenne popełnione w Bośni i Hercegowinie, wypił na sali sądowej truciznę.

Miroslav Szkoro, określany przez media mianem „skrajnie prawicowego”, obiecywał „zwrócić Chorwację narodowi” oraz rozpocząć „zdecydowaną walkę” z korupcją. Znany piosenkarz popowy w trakcie kampanii atakował zarówno HDZ, jak i SPD, które od przeszło 30 lat na zmianę rządzą krajem. Wszystko wskazuje na to, że teraz jego wyborcy będą decydować w drugiej turze wyborów o tym, kto zostanie prezydentem Chorwacji na następną kadencję.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Z kolei Milanović, oprócz walki z korupcją, obiecywał także „uwolnienie” Chorwacji od „nienawiści i nietolerancji”. Szef socjaldemokratów popierany jest przez całą liberalną opozycję. Zoran Milanović w latach 2011-2016 był pełnił urząd premiera Chorwacji.

Chorwacja, która sześć lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej, jest drugim najbiedniejszym krajem Wspólnoty. Obecnie głównym problemem kraju jest szerząca się korupcja oraz masowa emigracja – za granicą pracuje już ponad 15 proc. Chorwatów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / euronews.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz