Donald Trump został ponownie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla – tym razem za starania o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Deputowani jednej z norweskich partii nominowali Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok. Amerykański prezydent miałby ją dostać za porozumienie z Koreą Północną.

Trumpa do nagrody nominowali dwaj deputowani narodowo-konserwatywnej i neoliberalnej Partii Postępu – Christian Tybring-Gjedde i Per-Willy Amundsen. Przedstawiciele partii, która wchodzi w skład koalicji rządzącej Norwegią powiedzieli w środę norweskiej agencji NTB, że amerykański prezydent zasłużył się pokojowi poprzez wysiłki zmierzające do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. W ich opinii Trump zrobił „wielki i ważny krok w kierunku rozbrojenia, pokoju i pojednania między Koreą Północną i Południową”. Amundsen uważa, że przyznanie Trumpowi nagrody przysłuży się kontynuowaniu procesu zaczętego dzięki porozumieniu w Singapurze.

Jak podaje portal „Rzeczpospolitej” wcześniej do Pokojowej Nagrody Nobla nominowała Trumpa grupa amerykańskich polityków. Laureata nagrody za dany rok ogłasza się w październiku.

Wśród osób mających prawo zgłaszania nominacji są członkowie norweskiego parlamentu i rządu, byli laureaci Nagrody oraz niektórzy profesorowie uniwersyteccy. Nominacje są trzymane w tajemnicy, jednakże sami nominujący mogą ujawniać kandydatów, których wskazali.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. Peace Research Institute (Prio) z Oslo, instytut niezależny od Instytutu Noblowskiego, który monitoruje ujawnione nominacje, poinformował, że na liście nominowanych jest nazwisko Trumpa. Amerykańskiego prezydenta miał zgłosić Amerykanin, który zastrzegł sobie anonimowość. Podobnie jak w zeszłym roku Trumpa nominowano za „ideologię pokoju poprzez siłę”. W związku z tą nominacją pojawiło się podejrzenie, że Donalda Trumpa zgłosiła do nagrody osoba, która dokonała kradzieży tożsamości. Norweski Instytut Noblowski zgłosił wówczas sprawę na policję.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Pokojowy Nobel dla zwolenników całkowitego zakazu broni atomowej

Kresy.pl / TASS / rp.pl

Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla za porozumienie z Kimem
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz