Istnieje podejrzenie, że Donalda Trumpa zgłosiła do nagrody osoba, która dokonała kradzieży tożsamości.

Norweski Instytut Noblowski ujawnił w środę, że złożył doniesienie na policję w sprawie podejrzenia oszustwa przy nominowaniu prezydenta USA Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla – podała agencja AFP.

Mamy poważny powód, aby podejrzewać, że nominacja, którą otrzymaliśmy odnośnie Trumpa, została sfałszowana – powiedział agencji dyrektor Instytutu Olav Njolstad. Nie chciał on ujawnić szczegółów sprawy odsyłając dziennikarzy do norweskiej policji.

Jak pisze AFP, każdego roku nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla są zbierane do 31. stycznia. Wśród osób mających prawo zgłaszania nominacji są członkowie parlamentu i rządu, byli laureaci Nagrody oraz niektórzy profesorowie uniwersyteccy. Nominacje są trzymane w tajemnicy, jednakże sami nominujący mogą ujawniać kandydatów, których wskazali.

Na początku lutego br. Peace Research Institute (Prio) z Oslo, instytut niezależny od Instytutu Noblowskiego, który monitoruje ujawnione nominacje, poinformował, że na liście nominowanych jest nazwisko Trumpa. Amerykańskiego prezydenta miał zgłosić Amerykanin, który zastrzegł sobie anonimowość. Podobnie jak w zeszłym roku Trumpa nominowano za „ideologię pokoju poprzez siłę”. Jak pisze AFP, istnieje podejrzenie, że nominacja ta została zgłoszona przez kogoś, kto podszył się pod osobę uprawnioną.

Instytut Noblowski otrzymał w tym roku 329 ważnych nominacji. Zwycięzca zostanie wskazany na początku października.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Pokojowy Nobel dla zwolenników całkowitego zakazu broni atomowej

Kresy.pl / AFP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz