Istnieje podejrzenie, że Donalda Trumpa zgłosiła do nagrody osoba, która dokonała kradzieży tożsamości.

Norweski Instytut Noblowski ujawnił w środę, że złożył doniesienie na policję w sprawie podejrzenia oszustwa przy nominowaniu prezydenta USA Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla – podała agencja AFP.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Mamy poważny powód, aby podejrzewać, że nominacja, którą otrzymaliśmy odnośnie Trumpa, została sfałszowana – powiedział agencji dyrektor Instytutu Olav Njolstad. Nie chciał on ujawnić szczegółów sprawy odsyłając dziennikarzy do norweskiej policji.

Jak pisze AFP, każdego roku nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla są zbierane do 31. stycznia. Wśród osób mających prawo zgłaszania nominacji są członkowie parlamentu i rządu, byli laureaci Nagrody oraz niektórzy profesorowie uniwersyteccy. Nominacje są trzymane w tajemnicy, jednakże sami nominujący mogą ujawniać kandydatów, których wskazali.

Na początku lutego br. Peace Research Institute (Prio) z Oslo, instytut niezależny od Instytutu Noblowskiego, który monitoruje ujawnione nominacje, poinformował, że na liście nominowanych jest nazwisko Trumpa. Amerykańskiego prezydenta miał zgłosić Amerykanin, który zastrzegł sobie anonimowość. Podobnie jak w zeszłym roku Trumpa nominowano za „ideologię pokoju poprzez siłę”. Jak pisze AFP, istnieje podejrzenie, że nominacja ta została zgłoszona przez kogoś, kto podszył się pod osobę uprawnioną.

Instytut Noblowski otrzymał w tym roku 329 ważnych nominacji. Zwycięzca zostanie wskazany na początku października.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Pokojowy Nobel dla zwolenników całkowitego zakazu broni atomowej

Kresy.pl / AFP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz